Quantcast
Channel: Stránky - FIT ČVUT
Viewing all articles
Browse latest Browse all 555

Drony již nebudou ostatním pilotům neviditelné díky studentům Fakulty informačních technologií ČVUT v Praze

$
0
0

Praha 26. 6. 2019Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT) se podílí na unikátním výzkumu, díky kterému se drony stanou bezpečnější a využitelnější. A to například pro stále více populární aplikace, jako je koordinace několika dronů se záchranářským vrtulníkem nebo třeba doručování zásilek. Čtyřčlenný tým studentů ve spolupráci s fakultou vyvinul unikátní zařízení Dronetag, které využívá moderní mobilní a satelitní technologie, a činí tak libovolný dron viditelný v mapě letového provozu.

Tým studentů FIT ČVUT v čele s Ing. Lukášem Brchlem nyní nově založil start-upovou firmu Dronetag, která se zabývá vývojem malých nezávislých IoT zařízení pro drony, která nesou stejný název jako firma. Jejich nápad vznikl v listopadu 2018 na Space Application Hackathonu, ve kterém se týmu podařilo zvítězit v kategorii Navigace. Cílem firmy je dělat drony chytřejší, propojené a bezpečné pro přístup do letového provozu. FIT ČVUT vlastní profesionální dron, na kterém se zařízení testuje. Klíčovou komponentou celého systému je webová platforma a mobilní aplikace, ve které uživatelé mohou sledovat provoz okolních dronů a spravovat další zařízení s Dronetagem propojená.

Drony, které se dnes vyrábí, nejsou schopny ostatním účastníkům letového provozu sdílet svou aktuální pozici v reálném čase. Drony se tedy nevidí mezi sebou, ale nevidí je ani letadla nebo záchranářské vrtulníky. „Evropská unie chystá zákon, podle kterého všechny drony ve vzduchu budou muset být identifikovatelné. Vyrábíme proto zařízení, které bude možné umístit na každý dron a které zprostředkuje jejich polohu,“říká Ing. Lukáš Brchl. Data získají například řídící letového provozu, a budou tak mít přehled o tom, kde se jaký dron aktuálně pohybuje. Díky tomu budou schopni například upozornit záchranářský vrtulník, aby se dronu, který vykonává jinou leteckou činnost, vyhnul.

FIT ČVUT vlastní šestimotorový dron, který je v průměru velký 1,2 metru a unese až 6 kg nákladu. Dron je nejčastěji využíván se zrcadlovkou s vysokým rozlišením, a to pro tvorbu detailních 3D modelů. Dron lze osadit i termokamerou Workswell WIRIS a využívat jej tak pro průmyslové inspekce. Dlouhodobým cílem je zaměřit se na analýzu dat z různorodých senzorů v reálném čase. Na fakultě lze nyní drony využívat i pro projekty v laboratoři SAGElab a při tvorbě vysoce kvalitních 3D modelů.

Firma ve spolupráci s FIT zároveň vyvíjí další rozšíření, díky kterému bude možné na dron zavěsit předmět, který lze dronem rychle a efektivně doručit na místo určení. „Lze to využít například v situaci, kdy záchranáři potřebují doručovat kritické předměty v rámci záchranné operace v nepřístupném terénu,“ vysvětluje Lukáš Brchl.

Více informací o firmě najdete na webu www.dronetag.cz.

Kontakt

Tiskovou zprávu vydala Fakulta informačních technologií Českého vysokého učení technického v Praze. Kontaktní osobou je Ing. Pavla Bradáčová z PR oddělení.

Osoba zodpovědná za obsah této stránky
Bc. Veronika Dvořáková, veronika.dvorakova@fit.cvut.czPR manažerka

Viewing all articles
Browse latest Browse all 555

Trending Articles


Re: Prosím o určení autora - google nepomáhá


Nelze se přihlásit na Facebook přes PC


Prodám Flexi pass - 3 200


Markéta Reinischová: Chceme s Filipem Jankovičem dítě!


Od: Martina


Podzemlje - epizoda 62


Defender


Plynový kotel DAKON DS 22G - 2 500


Gymnastické řemínky na hrazdu zn. Reisport, vel. č. 2: 590


P: NooK Soundelirium THE 12.6


Qube SP26 ( XTA DP226 ) signal processor - 12 000


Narovnání,vylisování bankovek


Javorina Holubyho chata


Tinylab: Tlačítka


Levasan Maxx není gel na klouby, nýbrž hnus


RNS315 couvací kamera


Kde najdu GameInput Service ve win 10?


Redmi Note 11 Pro+ 5G (PISSARO)


MV3 Vermona, Klingenthal, NDR


Hradcany 30h fialova razena 11 1/2 11 3/4