Quantcast
Channel: Stránky - FIT ČVUT
Viewing all articles
Browse latest Browse all 555

Informatika pro nastupující od roku 2015

$
0
0
Vítejte v nově akreditovaném bakalářském studijním programu Informatika, který se otevírá novým studentům od září 2015. Staví na všem pozitivním, co přinesla předchozí akreditace. Inovovali jsme obory i předměty, nabízíme větší propojení na projekty s průmyslem a výzkumné projekty.
 

Přehled oborů

Bezpečnost a informační technologie

  • garant oboru: doc. Ing. Róbert Lórencz, CSc.

  • ochutnávka témat oboru:

    • správa a konfigurace sítí a www serverů

    • správa a konfigurace databází

    • do hlubin operačních systémů (údržba, ladění, skriptování)

Informační systémy a management

  • garant oboru: prof. Ing. Jan Dohnal CSc.

  • ochutnávka témat oboru:

    • Podnikové informační systémy

    • Osvědčené metody softwarového inženýrství a konceptuálního modelování

    • Ekonomické a finanční metody v rámci životního cyklu

    • Právní aspekty podnikání

Počítačové inženýrství

  • garant oboru: doc. Ing. Hana Kubátová, CSc.

  • ochutnávka témat oboru:

    • vyvážený mix HW a SW (např. jak využít HW pro rychlejší řešení SW problémů)

    • návrh systémů, které jsou všude (SoC, mobil, MP3, FPGA, RFID)

    • víc jader víc ví, aneb v hardwaru je paralelismus přirozený

Teoretická informatika

  • garant oboru: doc. Ing. Jan Janoušek, Ph.D.

  • ochutnávka témat oboru: 

    • principy a možnosti programovacích jazyků

    • inteligentní systémy a spolehlivé programy

    • algoritmy vychytané a vychytanější – jak a kdy se dají použít

Webové a softwarové inženýrství

  • garant oboru: prof. Ing. Petr Kroha CSc.

- zaměření Počítačová grafika

  • ochutnávka témat oboru:

    • základy správného grafického návrhu

- zaměření Softwarové inženýrství

  • ochutnávka témat oboru:

    • realizace většího software (programování ve velkém)

    • analýza, návrh, implementace, testování

    • práce v softwarovém týmu (hra na malou SW firmu)

- zaměření Webové inženýrství

  • ochutnávka témat oboru:

    •  ​jak systematicky na weby, www aplikace a vyhledávání na webu

    • uživatelská přívětivost (web může být „cool“, ale ztratíte se v něm)

Znalostní inženýrství

  • garant oboru: doc. RNDr. Ing. Marcel Jiřina, Ph.D.

  • ochutnávka témat oboru:

    • umělá inteligence a znalostní systémy
    • vytěžování znalostí z dat (data mining, big data)
    • tvorba klasifikačních a regresních modelů

 

​O novém studijním programu Informatika

Evropský a světový rozměr

Nový program Informatika je srovnatelný s moderními informatickými programy ve světě. Byl připraven podle doporučení největších autorit v oblasti výuky informačních technologií a věd: organizacemi ACM a IEEE Computer Society. Těmito doporučeními se dnes řídí většina univerzit nabízejících informatické studijní programy, Studium na univerzitě se z hlediska studenta měří kredity. Program Informatika používá   ECTS (European Credit Transfer and Accumulation System). Kredity získané na naší fakultě platí po Evropě a naopak. Všechny tyto principy společně umožňují, aby studenti mohli bez problémů vyjíždět na studium do zahraničí nebo aby se po úspěšném ukončení bakalářského studia mohli bez obav hlásit k magisterskému studiu na libovolné univerzitě ve světě.

Široký informatický základ

Další výhodou našeho programu je, že se v rámci společných předmětů student dozví a naučí solidní základy ze všech důležitých oblastí informatiky. Počínaje  pro informatiky nezbytnou matematikou a principy fungování počítačů, přes programování, operační systémy, databáze, počítačové sítě a internet, bezpečnost, teorii jazyků a automatů, až po softwarové inženýrství, právní aspekty informatiky a základy managementu. Úspěšný absolvent tedy bude rozumět jak hardware, tak software počítačů a bude znát počítačové a komunikační systémy jak z aplikačního tak i ze systémového hlediska.

Kombinace teorie (znalostí) a technologií (dovedností)

Nosnou myšlenkou našeho programu je vybavit absolventa potřebnou kvalitní znalostí teoretických základů a nepomíjejících principů, na kterých je a vždy bude informatika postavena. Jako příklady lze uvést teorii automatů a jazyků, teorii složitosti a vyčíslitelnosti nebo  teorii kódování, . Současně však  v oborových a volitelných předmětech získá potřebné dovednosti. Tedy podrobně se seznámí s konkrétními řešeními, technologiemi, nástroji,  metodikami a postupy používanými v praxi. Těch je ovšem mnoho a stále se rodí další, které se mnohdy zdají  složité anepřehledné, ale odborník musí pod slupkou různosti umět rozpoznat jejich sjednocující principy. Labyrint technologií se pak stane přehlednějším a snáze zvladatelným.

Zajímavé volitelné předměty

Široká nabídka volitelných předmětů a potřebný prostor pro jejich výběr ve studijním plánu zaručují žádoucí vyrovnání proporcí mezi teoretickou a praktickou částí obsahu studia. Tyto předměty věnované konkrétním technologiím  zajišťují krom akademických pracovníků také vyučující externisté, špičkoví odborníci z průmyslu či zahraničí. Uveďme  příklad: v teoretickém předmětu se student naučí principy objektového myšlení, programování a návrhu a z  volitelných předmětůsi vybere jazyk či prostředí, ve kterém si objektový přístup prakticky vyzkouší (Java, C++, C#, Smalltalk, Python, iOS, Android,  apod.). 

Obor si student volí v průběhu studia

Bakalářský program Informatika  má pro všechny obory společný první ročník, který dá studenotvi potřebný základ pro studium informatiky. Počínaje 3. semestrem nabízíme 6 jasně definovaných a pro budoucí zaměstnavatele srozumitelných oborů, z nichž jeden se dále děli do tří zaměření: 
1. Teoretická informatika
2. Počítačové inženýrství 
3. Webové a softwarové inženýrství
zaměření Softwarové inženýrství 
zaměření Webové inženýrství 
zaměření Počítačová grafika 
4. Bezpečnost a informační technologie
5. Znalostní inženýrství
6. Informační systémy a management.
Každý z nich je charakterizován přibližně 6 oborovými předměty, viz popis profilu absolventů. Množiny oborových předmětů se samozřejmě z části prolínají.  Ne každý student od začátku ví, jaký obor chce vystudovat. Náš student se proto pro obor, který ho zaujal a ve kterém chce ukončit studium obhajobou bakalářské práce a složením státní závěrečné zkoušky, může rozhodnout postupně během studia, nejpozději před volbou tématu bakalářské práce. Není tedy nucen zvolit si svůj obor před 3. semestrem, kdy jeho představa o náplni oboru může být ještě neúplná nebo nepřesná.

Individuální profilace

Koncepce našeho programu umožňuje i takové jeho průchody, kdy student využívá např. nabídky předmětů ze dvou různých oborů, a teprve před posledním semestrem se rozhodne, ve kterém z nich bude obhajovat svoji bakalářskou práci a skládat státní závěrečnou zkoušku. Program umožňuje a předpokládá, že více motivovaní a specifičtěji profilovaní studenti si v rámci volitelnosti vytvoří svůj vlastní individuální studijní plán.

Průběžná modernizace

Svět ICT se rozvíjí neutuchajícím tempem a do výuky je nutné včleňovat nové poznatky výzkumu a vývoje. Náplň výuky proto průběžně inovujeme v souladu s novými trendy v informatice a ICT. Nově akreditovaný program zahrnuje inovace, ktere vznikaly při vyučování předchozí verze v průběhu 5 let.  Současně ale zavádíme nový obor Znalostní inženýrství. Rostoucí význam počítačové bezpečnosti se promítl do transformace stávajícího  oboru Informační technologie na obor Bezpečnost a informační technologie.

Zkušený tým VŠ učitelů

Přestože jsme nejmladší fakulta ČVUT s mladým týmem akademických pracovníků, část našich pracovníků má dlouholeté zkušenosti s výukou informatiky, která má na ČVUT již padesátiletou tradici. Za tuto dobu vychovala ČVUT tisíce informatiků, kteří pracují na významných pozicích v ICT průmyslu a výzkumu u nás i v zahraničí. 
Propojení výuky s výzkumem a průmyslovou praxíNa fakultě postupně vzniklo kolem 10 výzkumných skupin, s poměrně širokým spektrem témat, viz odkaz  na výzkumné skupiny, na jejichž činnosti se podílí i řada bakalářských studentů. Díky tomu může student  např. mít výzkumně zaměřenou bakalářskou práci. Protože je o naše studenty a absolventy velký zájem mezi ICT firmami, vyvinula fakulta Portál spolupráce s průmyslem, . Jeho prostřednictvím může student pracovat na zajímavých praktických projektech, které do Portálu zadávají firmy. Za to získává nejen finanční odměnu, ale může mít po dohodě s vyučujícími výsledek uznaný i do svých studijních povinností za kredity, typicky jako semestrální projekt ve vhodném předmětu.  

Konkurenční výhoda na trhu práce

Vyváženost teoretických znalostí a praktických dovedností jak v hardwarové tak i softwarové oblasti považujeme za tradiční a významnou konkurenční výhodu našich absolventů na trhu práce. Hodnota této symbiózy se v dnešní dynamické a přespecializované době stále zvyšuje. Náš absolvent vždy získá dobré uplatnění , protože má kompetence ve všech základních disciplínách informatiky, dokáže řešit problémy v souvislostech a je schopen se snadno naučit nové technologie. I když se v praxi vypracuje na dobrého odborníka v jedné technologické oblasti, vždy v sobě ponese chápání celku a souvislostí. To je v dnešní době klíčové proto, že výpočetní systémy se stávají velmi složité a odborníci, kteří jim rozumí a dokážou je udržovat, navrhovat, provozovat či jakkoli rozvíjet, musí mít širší rozhled. Ambicí našeho programu Informatika je připravit studenty na tuto náročnou, ale do budoucna stále více důležitou, a proto i finančně ceněnou práci.
 

Viewing all articles
Browse latest Browse all 555