Quantcast
Channel: Stránky - FIT ČVUT
Viewing all 555 articles
Browse latest View live

100. FIT narozeniny

$
0
0

Místo:     kavárna Do větru (kafedovetru.cz)
Čas: středa 26. červen 2013, od 16 hodin
Vstupné:       50 Kč

Přidejte se k nám a sdílejte pozvánku na logo_FB a 
Hashtag: #narozeninyFIT

Letošní FIT narozeniny se budou konat v příjemné kavárně Do větru (kafedovetru.cz). V případě hezkého počasí bude možnost posedět venku na trávě či zahrádce, v případě špatného počasí je možnost se přesunout dovnitř nebo posedět na zastřešené zahrádce. V kavárně je fotbálek, stolní i venkovní hry, knihy i dětský koutek.

Přijďte se s námi zahrát, poklábosit a hlavně slavit - fakulta bude o rok starší a většinu budou čekat prázdniny. A to je důvod k oslavě! Zváni jsou všichni studenti, zaměstnanci, vyučující, doktorandi a přátelé FIT.

Akce je nekuřácká a koná se za každého počasí.

Program

Podrobný program se zatím připravuje, ale můžete se těšit na:

Občerstvení

Pití
Kavárna nabízí širokou nabídku nápojů nealko (točená kofola, džusy, minerálky, káva, sypané čaje) i alko (točené Únětice 10° a 12°, rozlévané víno, míchané koktely). Kompletní nabídku najdete na stránce kavárny.

Jídlo
Kromě standardní nabídky kavárny (nakládaný hermelín, toasty, utopenci, apod.) bude také k dispozici občerstvení z venkovního grilu.

Fakultní trička

Další milou tradicí spojenou s FIT narozeninami je prodej fakultních triček a letošní ročník nebude výjimkou! Vzhledem k tomu, že je letos vstupné 50Kč, bude na oslavě speciální sleva na fakultní trička právě oněch 50Kč. Kromě fakultních triček zde budou také placky za jednotnou cenu 20Kč/ks.

Prodej bude probíhat v době od 16 do 20 hodin.

Doprava

Kavárna Do Větru
Za Zahradou 5, Praha 6 – Břevnov, 160 00  

Tram: zastávka Větrník (1, 2, 18)
Bus: zastávka Koleje Větrník (191, 179)

 

Z Dejvic: autobusem č. 180 na zastávku Vozovna Střešovice a odtud pak pokračovat tramvají na zastávku Větník, celkově přibližně 17 minut.
Domů: noční autobus č. 510 a tramvaj č. 56.

Podrobnější informace a mapu najdete na stránce kafedovetru.cz/kontakt.

Kontaktní osoba

Organizátorem akce je PR oddělení FIT. V případě jakýchkoli dotazů pište na email pr@fit.cvut.cz.

Osoba zodpovědná za obsah této stránky: 
Eliška Hrubá, Eliska.Hruba@fit.cvut.cz

Funkcionální programování a jazyk Clojure

$
0
0
Přednáška:   Funkcionální programování a jazyk Clojure
Přednášející:     Mgr. Martin Podloucký
Datum a čas: 29. duben 2013, 18–19:30 hodin
Místo:       FIT ČVUT v Praze, Thákurova 9, NB ČVUT, posluchárna T9:107

Obsah přednášky:

Představení nového a velmi perspektivního funkcionálního jazyka Clojure pro platformu JVM. Zásadní rozdíly mezi objektovým a funkcionálním myšlením a jaké z obou paradigmat plynou výhody a problémy. Kdy myslet funkcionálně a kdy objektově. Výhody dynamického typování, immutability, oddělení stavu a identity. Zásadní vlastnosti jazyka Clojure: vektory a mapy, paralelizmus a STM, správa stavů, runtime polymorfizmus a multimetody, interoperabilita s Javou. 
 

Stručný životopis přednášejícího:

Od února 2013 student doktorského studijního programu Informatika na FIT ČVUT. V roce 2012 ukončil úspěšně magisterské studium na MFF UK. Profesní zájmy: konceptuální modelování, filozofie programovacích jazyků, funkcionální programování, Java, Eclipse Platform a Eclipse Modeling Project, Teoretická informatika.

Informatické večery FIT je cyklus přednášek a workshopů určený studentům a pracovníkům FIT ČVUT i ostatních fakult a široké odborné veřejnosti. 

Vstup je zdarma.
 

ORACLE Customer Experience – Empowering People - Powering Brands

$
0
0

 

 Proběhlo: 22. dubna 2012

Přednáška k Social CRM reflektující trendy spolupráce na sociálních sítích (komunita, sociální media, důvody spolupráce komunity a firmy).

Autor: Ing. Daniel Burian

Aktuální zaměstnavatel: Oracle ČR, CRM Senior Presales Manager - Central Europe

  • 1989 absolvoval magisterské studium Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze, Kybernetika
  • 2001 - 2006 zaměstnán v Siebel Systems
  • 2007 - dosud zaměstnán v Oracle ČR, CRM Senior Presales Manager - Central Europe
Osoba zodpovědná za obsah této stránky: 
Bc. Radomír Polách, radomir.polach@fit.cvut.cz

Nové informační systémy pro efektivní fungování univerzity

$
0
0
Přednáška:   Nové informační systémy pro efektivní fungování univerzity
Přednášející:     Ing. Pavel Kordík, Ph.D.
Datum a čas: 6. květen 2013, 18–19:30 hodin
Místo:       FIT ČVUT v Praze, Thákurova 9, NB ČVUT, posluchárna T9:107

Obsah přednášky:

Moderní informační systém poskytuje svým uživatelům ve vhodné formě veškeré informace potřebné k práci a kvalifikovanému rozhodování. Tvoří komunikační infrastrukturu, podporuje elektronický oběh dokumentů a zajišťuje správné fungování procesů v organizaci. 
 
V této přednášce se zaměříme na technologie (převážně open source) použité v páteřní infrastruktuře nového informačního systému. Procesní stroj Activity, systém pro správu dokumentů Alfresco, portál Liferay, aplikační sběrnice ServiceMix, datový sklad Mondrian, a další. Ukážeme si prototypy pilotních aplikací: závěrečné práce, procesy doktorského studia, portál pro absolventy a spolupráci s průmyslem. V závěru budeme diskutovat vizi budoucího rozvoje a fungování informačního systému na FIT. Dotkneme se témat, jako je otevřenost datových rozhraní nebo využití dat pro doporučování (např. předmětů studentům, studentů na projekt). Pokud chcete ovlivnit směr rozvoje informačního systému nebo se stát součástí vývojového týmu, nenechte si přednášku ujít. 
 

Stručný životopis přednášejícího:

Ing. Pavel Kordík, Ph.D. absolvoval katedru počítačů FEL ČVUT, kde v r. 2007 získal PhD v oboru Informatika a výpočetní technika. Je proděkanem pro rozvoj FIT a v rámci této funkce se věnuje rozvoji informačních systémů. Garantuje magisterský obor Znalostní inženýrství a vyučuje předměty v oblasti data miningu, podnikové a výpočetní inteligence. Výzkumně se věnuje prediktivnímu modelování, optimalizaci modelů a metaučení.

Informatické večery FIT je cyklus přednášek a workshopů určený studentům a pracovníkům FIT ČVUT i ostatních fakult a široké odborné veřejnosti. 

Vstup je zdarma.
 

ICT Diplomová práce roku 2013

$
0
0
Soutěž Diplomová práce roku je vyhlašována od akademického roku 2005/2006. Je společným projektem akademického a komerčního sektoru, zaměřeným na podporu českého vysokého školství a zvýšení prestiže oboru informačních a komunikačních technologií v České republice. Jejím cílem je podpora nadaných studentů, kteří tak mají možnost lépe vyniknout a získat lepší uplatnění v praxi. Soutěže se mohou zúčastnit studenti ekonomicko/telekomunikačních/informačních oborů, kteří v letošním akademickém roce obhájili či budou obhajovat diplomovou nebo bakalářskou práci. Výhrou pro finalisty je peněžitá odměna a možnost nabídky pracovního místa. Záštitu nad soutěží převzalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR.
 
V letošním roce je vyhlášeno 6 kategorií, a to:
  1. B2B integrace - automatická výměna elektronických dokladů (PARTNER: EDITEL CZ)
  2. Cloud služby a Datacenter Managed Services (PARTNER: Telefónica Czech Republic)
  3. Doplňky k podnikovým informačním systémům: In-Memory technologie, Mobility, Sociální sítě a Business Intelligence (PARTNER: SAP ČR)
  4. Podnikové informační systémy, ostatní IT práce (PARTNER: ABRA Software)
  5. Řešení pro firemní mobilitu a bezpečnost (PARTNER: T-Systems Czech Republic)
  6. Srovnání distribučních a prodejních kanálů pro úvěrové produkty finančních bank z hlediska rizika a efektivity (PARTNER: ARBES Technologies)
 
Odměna pro autora nejlepší práce v každé kategorii je 50.000,- Kč a případná nabídka pracovní pozice ve společnosti partnera dané kategorie.
Pro autora práce, která se umístí na 2. místě 10.000,-Kč
Pro autora práce, která se umístí na 3. místě 5.000,- Kč
Pro autory prací, kteří se umístí na 4.- 6. místě 1.000 Kč
 
Více informací naleznete na webu soutěže - www.diplomovaprace.cz.

mDevCamp 2013

$
0
0

Největší česko-slovenská konference pro mobilní vývojáře

Mobilní aplikace jsou pro vývojáře stále přitažlivější, především kvůli tomu, že i z domova může šikovný programátor vytvořit aplikace, které se dostanou k milionům uživatelů po celém světě.
 
Pokud chcete proniknout do hlubin vývoje aplikací a her pro Android, iOS, nebo Windows Phone, podívat se na odvrácenou stranu mobilních platforem, nebo zjistit jak na aplikacích vydělat opravdové peníze, navštivte mDevCamp 2013. Konferenci navazující na velmi úspěšný předchozí ročník s návštěvností přesahující 300 vývojářů ze všech koutů České Republiky i Slovenska.
 
Připraven je celodenní program rozdělený do tří sálů, který bude doslova nabitý zajímavými speakery a přednáškami. Tešit se můžete například na povídání o tom, jak se vyvíjí aplikace u slavných Madfinger Games, v podání Petra Benýška, David Vávra (Inmite) povypráví o vývoji pro Google Glass, Jan Ilavský a Vladimír Hrinčár (Hyperbolic Magnetism) představí blok o frameworcích pro vývoj mobilních her. Nahlédneme na pokročilá témata z vývoje pro iOS pohledem Roberta Vojty (Tapmates), nebo zkušenosti s monetizací nezávislých Android aplikací Tomáše Hubálka. Chybět nebude ale ani blok o přístupnosti mobilních aplikací napříč platformami, povídání Radka Pavlíčka, Daniela Kuneše (BIGLauncher) a dalších. A to ještě zdaleka není vše, nekolik dalších hvězdných speakerů bude na webu zveřejněno v průběhu nadcházejících týdnů.
 
Konference se odehraje v sobotu 25.5. v Praze v Nové budově ČVUT, předprodej vstupenek už byl zahájen. Informace o vstupném naleznete na webu mDevCamp.cz.
 
Pořadatelem konference je společenost Inmite, hlavními partnery konference mDevCamp 2013 jsou Google ČR a Nadace Vodafone Česká republika. Hlavními mediálními partnery jsou portály SvetAndroida.cz a Zdroják.cz.
 
Další odkazy:
fotky z loňského ročníku: http://goo.gl/5vYUl
web konference: http://mdevcamp.cz/
web loňského ročníku: http://mdevcamp.cz/2012/
přihlášení do newsletteru: http://goo.gl/sCCXe
 

Sedmý aDev Meetup

$
0
0
Přednáška:   Jak efektivně pracovat s databází
Přednášející:     Michal Havryluk
Datum a čas: 14. května 2013, 18–19:30 hodin
Místo:       FIT ČVUT v Praze, Thákurova 9, NB ČVUT, posluchárna T9:111

Google Developer Group na ČVUT (součást GUG.cz) pořádá 14.5. v 18 hodin další setkání Android vývojářů z cyklu aDevMeetups. Tentokrát bude přednášet Michal Havryluk na téma Jak efektivně pracovat s databází.

SQLite databáze je jednou z klíčových komponent operačního systému Android pro ukládání dat. Byla navržena jako extrémně rychlé a spolehlivé úložiště. Málokdo je však schopný databázi využívat naplno a pracovat například s transakcemi. V rámci přednášky se podíváme nejenom na samotnou databázi, ale i na související komponenty jako je ContentProvider nebo Loader a jak to celé poskládat dohromady. Než ve svém dalším projektu použijete první ORM knihovnu, která vám přijde pod ruku, přijďte se podívat, jaké možnosti jsou obsaženy již v základním Androidu.

Michal Havryluk se v současné době zabývá zakázkovým vývojem pro Android. Jeho poslední prací je například nákupní aplikace pro Alza.cz. Je autorem a přednášejícím předmětu Programování pro operační systém Android na FIT ČVUT a dlouholetým redaktorem serveru Mobil.cz. Má za sebou řadu aplikací od těch bankovních až po terminálové a vyhlíží další zajímavé projekty.

Vstup je zdarma, registrace nutná na webu akce nebo na G+ eventu.

Scala Coding Dojo

$
0
0
Přednáška:   Scala Coding Dojo
Datum a čas: 14. duben 2013, 18:30 hodin
Místo:       FIT ČVUT v Praze, Thákurova 9, NB ČVUT, zasedací místnost FIT (3. patro)
Doplňující informace:http://www.meetup.com/czech-scala-enthusiasts/events/116096112/
 
Dne 14.5. od 18:30 proběhne Scala Coding Dojo, kde se bude společně programovat ve Scale. Účastníci se rozdělí na menší skupinky, které budou řešit nějakou konkrétní úlohu odpovídající jejich znalostem Scaly. Jsou tedy vítáni jak úplní začátečníci, tak pokročilí.
 
Notebooky tedy s sebou, detaily jsou uvedeny na stránce eventu.

 


Java 8: Under the Hood and New Features in Scala 2.10

$
0
0
Přednáška:   Java 8: Under the Hood and New Features in Scala 2.10
Přednášející:     Vlastimil Menčík, Jakub Janeček
Datum a čas: 28. květen 2013, 19 hodin
Místo:       FIT ČVUT v Praze, Thákurova 9, NB ČVUT, posluchárna T9:111
Jazyk: Angličtina
Doplňující informace:http://www.meetup.com/czech-scala-enthusiasts/events/115327062/
 
Přednáška bude mít dvě části. První z nich se zaměří na Javu 8, která přichází s prvky funkcionálního programování, takže se přímo nabízí srovnávat se Scalou. Dále se přednáška bude věnovat zejména implementaci lambda výrazů v JVM, default metodám v rozhraních a také tomu, jak by tyto novinky mohly ovlivnit další verze Scaly. Ve druhé části se budou probírat novinky, se kterými přišla poslední dostupná verze Scaly: 2.10.
 
Podrobnosti opět najdete na stránce eventu.
 

 

FIŤák roku

$
0
0

V loňském roce jsme zavedli tradici FIŤák roku. Vy sami si můžete zvolit, kdo si podle vás zaslouží pochvalu děkana za akademický rok 2012/2013, ať se jedná o učitele, zaměstnance, vašeho kolegu či kolegyni ze školních lavic. Hlasování je pro tyto účely rozděleno na tři kategorie:

  • NEJlepší student FIT - bakalář, magistr i doktorand.
  • NEJlepší vyučující FIT - přednášející, cvičící i asistent.
  • NEJlepší pracovník FIT - všichni ostatní neakademičtí pracovníci FITu, kteří nespadají do výše uvedených kategorií.
 
Hlasování bude probíhat ve dvou kolech:
1. kolo: NOMINACE vašich kandidátů, termín 18. 5. – 7. 6. 2013

2. kolo: VOLBA kandidátů na základě nominací, termín 10. 6. – 23. 6. 2013 
 

PRAVIDLA

1. kolo: NOMINACE

První kolo proběhne v termínu 18. 5. – 7. 6. 2013.
  • V prvním kole podávejte NOMINACE.
  • Každý hlasující může nominovat libovolné množství osob, se kterými má kladnou zkušenost (negativní zkušenosti prosím vyjadřujte v oficiální anketě nebo předložte na pravidelném setkání v rámci akce Zeptejte se děkana). 
  • Nominace můžete zasílat pomocí formulářů Google Apps:

2. kolo: VOLBA

Druhé kolo proběhne v termínu 10. 6. – 23. 6. 2013.
  • Ve druhém kole HLASUJTE pro NEJlepšího kandidáta v dané kategorii.
  • Každý může hlasovat pro libovolné množství nominovaných osob
  • Hlasovací formuláře pro druhé kolo budou uveřejněny po zpracování 1. kola zde na této stránce.
     

Příklad nominací - takto ANO:

Jméno Příjmení Role na FIT Osobní přínos
Jan Adámek učitel Pomohl mi ochotně s doučováním i nad rámec konzultačních hodin, vymyslel optimalizační metodu v rámci naší skupiny a napsal skvělou knihu.
Pavel Novák student Vymyslel perpetum mobile, díky kterému se již nemusí celá skupina učit, byl také v novinách. Je také autorem návrhu fakultního trička, díky kterému zná FIT i veřejnost.
Eva Dlouhá studentka Naprogramovala skvělou aplikaci do mobilu a vyhrála s ní diplomovou práci roku.

 

Takto NE:

Jméno Příjmení Role na FIT Osobní přínos
PetrČernýzaměstnanecPokaždé se na mě hezky usmívá.
 

 

 

Agile Prague

$
0
0
Datum 16. a 17. září 2013
Web:http://agileprague.com

Při registraci do 31. července máte 20% slevu (tzv. early bird). FIT je partnerem této konference, proto mají studenti a zaměstanci FITu speciální slevu. Více informací o tom, jak slevu získat se dozvíte v infomailu. Tyto slevy se sčítají, takže určitě neváhejte a rozmyslete si účast co nejdříve.

 

Osmý aDev Meetup

$
0
0
Přednáška:   Jablečný mošt pro Android vývojáře
Přednášející:     Vladislav Skoumal
Datum a čas: 11. červen 2013, 18–19:30 hodin
Místo:       FIT ČVUT v Praze, Thákurova 9, NB ČVUT, posluchárna T9:111

Google Developer Group na ČVUT (součást GUG.cz) pořádá 11.6. v 18 hodin další setkání Android vývojářů z cyklu aDevMeetups. Tentokrát bude přednášet Vladislav Skoumal na téma Jablečný mošt pro Android vývojáře.

Nechystáte se vyvíjet pro iOS, ale rádi by jste věděli, jak tam věci fungují? Kde má iOS svoje limity a kde naopak strčí zeleného robůtka do kapsy? Uvidíte, že i iOS vývojář tvrdej chleba má. Podíváme se, jak se říká na iOS Aktivitě, Fragmentu a dalším prvkům, které jsou na Androidu naším denním chlebem. Jak se liší uživatelé obou platforem a jak se na ně musí? A i to divné Objective C po této přednášce nebude tak nečitelné.

Vladislav Skoumal je spoluzakladatel firmy BIOPORT Software Labs. Kolem mobilních aplikací se pohyboval už za dob Windows Mobile, jeho první aplikací pro Android byl Minos Guide, pokračovalo to aplikacemi KdeSeKoupat nebo Pocket Assembla. Nyní se soustředí na projekt management mobilních projektů, koordinaci vývojářů webových, iOS a Android řešení, ale stále si rád zaprogramuje pro Android.

Vstup je zdarma, registrace nutná na webu akce nebo na G+ eventu.

Nominace na FIŤáka roku 2012/2013

$
0
0

NEJlepší student FIT

JménoNominace
MartinAntony Dělá k předmětům krásné a barevné zápisky, o které se vždy podělí.
DavidBernhauer Výborné studijní výsledky, a vždy ochotně pomůže mnoha studentům s úkoly v jakémkoliv předmětu, dokáže velmi dobře vysvětlovat problémy, které jsou z výuky nejasné.
DavidBilík Ochotně pomáhá všem spolužákům na facebooku a na fit-wiki, bez rozdílu ročníků.
TomášČejka Z profesionalního hlediska patří mezí nejlepší programátory co znám ( programuje jako Vágner :-) ).  
VeronikaDvořáková Organizování dění na FIT, skvělá holka!
MartinJůna Vždy každému kdo za ním přijde ochotně poradí, pomůže, zkontroluje mu jeho program, navrhne zlepšující řešení, pomáhal naší skupince lidí s doučováním i když měl dané předměty dávno splněné a dokonce ani nechtěl žádné finanční odškodné. Spoustu studentů se díky němu ještě drží. Je poměrně nenápadný, ale je to nejinteligentnější člověk kterého znám. Věřím, že jednou přinese do oboru matematiky nebo informatiky něco skutečně převratného.
VojtěchMikšů Píše výborný blog o jeho zkušenostech ze školního výjezdu do USA. Vytvořil projekt Fiťák a Přiznání, díky kterému se baví spousta studentů z různých univerzit.
VadimPetrov Zorganizoval epicku FIT party :-D
EliškaŠestáková Ta nejchytřejší fitacka minimálně v bakalářském programu. :-) Snaží se pomoct všem, kteří ji napíší o radu, a zejména její zápisky z některých předmětů pomáhají téměř celému ročníku.
JakubŠimon Vždy ochotně pomohl a konzultoval se mnou nesnáze a nepochopené ze cvičení.
MichalŠtádler ISC, AVC, etc...
JanTuroň Aktivní zapojení do projektů na FITu, snaží se přispět svojí prací fakultě, ochotný.
DominikVeselý Měl moc zajímavou přednášku v rámci předmětu MI-PDB.
UršuľaŽákovská Dala spojení „udělat“ nový synonymní význam „dostat z předmětu A“ a stala se tak tahounem spousty studentů prvního semestru. K tomu je navíc velice milá a nezkazí žádnou zábavu. Jediný předmět, který raději nedodělala, je absurdně hodnocené ZWU, což o něm mnohé vypovídá.

 

NEJlepší vyučující FIT

JménoNominace
Jan Baier Naprosto geniální cvičící - asi nejlepší cvičící za celé studium.
Miroslav Balík Výborný vyučující se smyslem pro humor, viditelnými zkušenostmi a vždy dobrou náladou. Vždy velmi ochotný a příjemný. Muž na svém místě.
Jan DohnalČlověk, který skutečně někdy něco řídil. Po 4 letech na FITu přednášející + předmět, který mi opravdu sedne :) Oceňuji navíc jeho energii a zapálení pro věc.
MilanDojchinovski Je to frajer a měli jsme ho na DDW opravdu rádi. Doufám, že toho bude učit více. Málokdo měl tu vůli něco někomu vysvětlovat tak dobře a vytrvale jako on.
JosefGattermayer Myslím, že není pochyb o kvalitách tohoto mladého pedagoga a vědce se slibnou akademickou kariérou. Jeho vstřícný přístup a ochota doučovat po restauracích před testy z něj dělá opravodou ozdobu fakulty. Jsem opravdu rád, že si raději vybral akademickou karieru, aby mohl své znalosti předávat dál, než aby se vydal směrem korporátní kariéry, kde by měl nepochybně také úspěch! 
JitkaHrabáková Výborná vyučující na statistiku, perfektně vše vysvětlí a naučí. Nesmírně zapálená do učení, má spoustu trpělivosti a vše vysvětlí kolikrát je potřeba.
JiříHunka Perfektně nám vede projekt.
TomášKalvoda Skvělé zpravodajství, novinky a zajímavosti z FIT i ČVUT na twitteru.
JiříKašpar Nominace za jeho nadšení pro věc, ať už jde o předměty MI-POA i další, za velký dar umět učit a za přátelský a lidský přístup při ústních zkouškách.
PavelKordík Vstřícný přístup při výuce, snaží se své předměty vést co nejzajímavější formou, dokáže dobře motivovat i k práci pro rozvoj fakulty.
PavelNáplava Obětavý vyučující. Jeho předměty jsou velice kvalitní a propracované. Nebýt jeho, tak 50% studentů oboru ISM nemá u koho zpracovávat bakalářskou práci, která by souvisela přímo s oborem ISM.
MartinNovotný Výborný, pochopitelný styl výkladu prokládaný vtípky (ČAO, SAP).
StefanRatschan Oceňuji, že si vědec jeho formátu najde čas na výuku (která má mimochodem velmi dobrou úroveň). Líbí se mi jeho filozofie Vzdělání v 21. století.
JiříSmítka Jeho předmět BI-ADS považuji za nejzajímavěji pojatý a vůbec nejlepší volitelný předmět, který jsem zatím na FITu absolvoval. Klobouk dolů a víc takových předmětů.
LadislavVagner Prosemináře z PA1 a PA2 s Vagnerem jsou jedna z nejlepších věcí na FITu. :) Zajímavé, vtipné, praktické, pochopitelné.
TomášValla Jeho styl výuky rozvíjí samostatné myšlení a vede k hlubšímu pochopení látky. V předmětu BI-ACM nám dává cenné rady, které se určitě promítnou na výsledcích fakulty v soutěží ACM-ICPC.
TomášZahradnický Pro jeho zapálenost pro školu a pro předměty, které učí. Multifunkční člověk. Díky němu miluji tuhle školu a mám chuť se o vyučované látce dozvědět víc, než je potřeba ke zkoušce.

 

NEJlepší pracovník FIT

JménoNominace
Alena Libánská Nejlepší a nejchytřejší sekretářka katedry, všechno zařídí, se vším pomůže, stále se usmívá. A krásně zpívá.
Markéta Loučková Bez ní by děkanát prostě nefungoval!
Libuše Pochová Pro nás druháky je to asi nejdůležitější osoba na škole. Bez ní by tu někteří už asi ani nebyli.
Romana Skořepová Zvládá neuvěřitelné množství práce, přesto vždy ochotná pomoci, milá, aktivní, organizátorka Vánočního večírku.
Olga Vrtišková Protože je milá a vstřícná bez ohledu na to, jaký má student problém.

 

 

Memory Controllers for Real-Time Embedded Systems

$
0
0
Přednáška:   Memory Controllers for Real-Time Embedded Systems
Přednášející: Benny Åkesson
Datum a čas: 12. červen 2013, od 17 hodin
Místo:       FIT ČVUT v Praze, Thákurova 9, NB ČVUT, místnost T9:364
Prezentace:ke stažení [pdf]

Designing multi-processor systems-on-chips becomes increasingly complex, as more applications with real-time requirements execute in parallel. System resources, such as memories, are shared between applications to reduce cost, causing their timing behavior to become inter-dependent. Using conventional simulation-based verification, this requires all concurrently executing applications to be verified together, resulting in a rapidly increasing verification complexity. Predictable and composable systems have been proposed to address this problem. Predictable systems provide bounds on performance, enabling formal analysis to be used as an alternative to simulation. Composable systems isolate applications temporally, enabling them to be verified independently.
 
Predictable and composable systems are built from predictable and composable resources. This presentation discusses concepts, architecture, configuration, and modeling of a predictable and composable memory controller. The controller design is general and supports both SRAM and SDRAM and a wide range of arbiters, making it suitable for many predictable and composable systems. The memory controller is supported by a configuration tool that automatically computes appropriate configuration settings, given bandwidth and latency requirements of the memory clients. The modeling approach is based on a shared-resource abstraction that covers any combination of supported memory and arbiter and enables system-level performance analysis with a variety of well-known frameworks, such as network calculus or data-flow analysis.
 
The memory controller is positioned with respect to existing work, targeting either firm real-time (FRT) systems or soft/no real-time (SRT/NRT) systems. The requirements of complex mixed real-time (MRT) systems, which contain a combination of FRT, SRT, and NRT memory clients, are presented and we explain why current controllers are unable to satisfy these requirements. As a direction for future research, we discuss how current FRT and SRT/NRT memory controllers may evolve into MRT controllers, suitable for complex systems-on-chips. 
 
Biography:
Benny Åkesson was born in Landskrona, Sweden in 1977. He earned a M.Sc. degree in Computer Science and Engineering at Lund Institute of Technology, Sweden in 2005. In 2010, Dr. Åkesson received his Ph.D. degree in Electrical Engineering at Eindhoven University of Technology, the Netherlands, on the topic of "Predictable and Composable SoC Memory Controllers". This research was conducted in collaboration with NXP Semiconductors. Dr. Åkesson is currently working as a Postdoctoral Researcher at Eindhoven University of Technology, where he is leading the Memory Team in the Electronic Systems group at the faculty of Electrical Engineering. In 2012, he spent six months as a Research Associate at the CISTER Real-Time Research Unit in Porto, Portugal. His research interests include memory controller architectures, real-time resource scheduling, performance modeling, and virtualization. He is the author of a book about memory controllers for real-time embedded systems.

 

Soutěž o placky

$
0
0

Děkan FIT vyhlašuje soutěž o nové fakultní placky. Tematika není pevně daná, je však nutná nějaká souvislost s fakultou. Vaše návrhy zasílejte na adresu pr@fit.cvut.cz s předmětem „Placky“ nejpozději do pátku 29. listopadu 2013
 
 
U návrhu vždy uveďte: 
  • fomát placky (viz. níže),
  • jméno autora (autorů), z nichž aspoň jeden musí být z FITu.
 

Podmínky

  1. Na každé placce musí být uveden název fakulty („FIT ČVUT“ nebo „Fakulta informačních technologií ČVUT“) nebo adresa webových stránek („http://fit.cvut.cz“, „www.fit.cvut.cz“ nebo „fit.cvut.cz“)
  2. Návrhy musí být v tiskové kvalitě (barevný režim CMYK, texty v křivkách) a dodány ve 2 formátech
    • *.pdf
    • *.ai (nebo v jiném formátu z programu pro vytváření vektorové grafiky) 
  3. Každá placka musí být připravena pro finální výrobu tedy s tiskovým přesahem. Manuál pro přípravu si můžete stáhnout zde.
  4. Formát placky můžete zvolit:
    • kulatá malá  – průměr 24 mm
    • kulatá velká – průměr 37 mm
    • čtvercová – délka hrany 37 mm
    • vlastní (musí být realizovatelná, uveďte firmu, kde tyto placky vyrábí)
 

Odměna

300 Kč za každý vybraný návrh (různé barevné varianty jednoho motivu placek se počítají jako 1 návrh)
 

Deadline

Pátek 29.11.2013 23:59
 
 
 
 
 

Přednáškový cyklus prof. Svobody

$
0
0
Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze zahajuje v roce 2013 cyklus přednášek význačných světových osobností z oblasti informatiky. Tento cyklus přednášek je pojmenován na počest světově proslulého českého průkopníka počítačových věd prof. Antonína Svobody.
 
Cílem této série přednášek je přivést na půdu ČVUT renomované světové odborníky, kteří významně přispěli výzkumu v oblasti informatiky.
 
 

Význační hosté

Prof. Jean-Luc Gaudiot

University of California, Irvine, CA, U.S.A.
Více informací o přednášejícím

Hlavní přednáška

EHA: The Extremely Heterogeneous Architecture
12. listopadu 2013 18:30, T9:155 – 1. část
14. listopadu 2013 18:30, T9:105 – 2. část

Semináře

13. listopadu 2013 9:15, T9:364 – Network Security Group (Rudolf Blažek)
13. listopadu 2013 16:15, T9:345 – Digital Design Group (Hana Kubátová)
15. listopadu 2013 9:30, T9:364 – Computer Systems & Robotics Group (Miroslav SkrbekTomáš Zahradnický)

 

Úspěchy našich studentů na soutěži ACM ICPC

$
0
0
18. a 19. října 2013 proběhlo v Praze, Brně, Plzni, Ostravě, Banské Bystrici, Bratislavě, Žilině a Košicích česko-slovenské kolo tradiční celosvětové studentské programátorské soutěže ACM International Collegiate Programming Contest, viz  stránky soutěže http://icpc.baylor.edu/. Celkově se zúčastnilo 92 týmů z vysokých škol z ČR a Slovenska a nejlepší týmy postupují do středoevropského regionálního kola (Central European Regional Contest), které se bude konat 15. až 17. listopadu 2013 v Krakově. V regionálním kole se pak bude bojovat už o účast ve světovém finále, které se uskuteční 22. až 26. června 2014 v Jekatěrinburgu.
 
Máme velkou radost, že týmy z Fakulty informačních technologií, složené z našich studentů bakalářského studia, se v soutěži neztratily a důstojně reprezentovaly naší fakultu a univerzitu. Tři z našich fakultních týmů postupují do středoevropského regionálního kola za celkové 6., 7. a 14. místo. Z ČVUT v Praze se dále povedlo postoupit jednomu týmu z Fakulty elektrotechnické za jeho 13. místo, a tak tyto čtyři týmy budou v Krakově reprezentovat naši univerzitu ČVUT v Praze. Výsledková listina je dispozici na adrese http://contest.felk.cvut.cz/13prg/rank.html.
 
Našim úspěšným studentům za jejich výbornou reprezentaci fakulty a univerzity moc gratulujeme! Jmenovitě se jedná o následující studenty (v abecednim pořadí):
 
Roman Jelínek,
Lukáš Lopatovský,
Josef Malík,
Michal Peroutka,
Michal Polívka,
Jakub Puchýř,
Jiří Stránský,
Petr Šefčík,
Martin Švorc.

Projective Templates: nový přístup ke generování kódu

$
0
0
Přednáška:   Projective Templates: nový přístup ke generování kódu
Přednášející: Zeev Chared
Datum a čas: 26. listopad 2013, od 18:30 hodin
Místo:       FIT ČVUT v Praze, Thákurova 9, NB ČVUT, místnost T9:155
Jazyk: angličtina

Obsah přednášky:

Model-driven development je přístup založený na generování kódu, které využívá abstraktní modely jako hlavní návrhový artefakt. Modely jsou grafická či textová reprezentace jednoho či vícero aspektů systému, které jsou implementovány skrze přímé provádění nebo generování kódu.
 
Generování kódu pomocí šablon přináší flexibilitu skrze využití textových šablon pro popis struktury cílového kódu. Ačkoliv tato technika je v praxi rozsáhle využívána, její plný potenciál není dosud rozvinut v důsledku složitosti, která vyvstává z nekoherentní syntaxe mixu imperativního kódu a strukturálního textu.
 
V této přednášce představíme projective templates: novátorský přístup ke generování kódu založeného na šablonách, který poskytuje deklarativní, relační šablony pro koherentní abstraktní reprezentaci cílového kódu, kde řídící kód šablony nemusí být explicitně specifikován, ale je odvozen od struktury šablony.
 
Jelikož FIT navazuje spolupráci s firmou Codiscent v oblasti realizace projektů a výzkumu v této oblasti, představíme i možnosti zapojení pro zájemce.
 

Stručný životopis přednášejícího:

Zeev Chared, podnikatel v oblasti vývoje software, je zakladatelem, CEO a Chief Scientist ve firmě CodiScent, ltd., společnosti zaměřené na generativní vývoj software. Zeev Chared má praxi více jak 25 let jako softwarový architekt, inženýr a anlytik. Dříve založil a provozoval v letech 1996-2006 společnost SuperSet Technologies, Inc., americkou technologickou společnost poskytující koncové služby v oblasti software firmám z Fortune 500 z oblasti financí a bankovnictví, výroby a zdravotnictví. Zeev Chared má titul bakaláře Computer Science a Fyziky z University v Bar Illan a v současné době dokončuje MSc. program oboru Computer Science na Open University v Tel Avivu. Účastnil se též speciálního vzdělávacího programu Computer Science v IDF Mamram.

 

Prof. Jean-Luc Gaudiot

$
0
0
Professor, Department of Electrical  Engineering and Computer Science, University of California – Irvine
 
Fellow, IEEE, 1999
Fellow, AAAS, 2007
 
Professor Jean-Luc Gaudiot received the Diplôme d'Ingénieur from the École Supérieure d'Ingénieurs en Electronique et Electrotechnique, Paris, France in 1976 and the M.S. and Ph.D. degrees in Computer Science from the University of California, Los Angeles in 1977 and 1982, respectively.
 
He is currently a Professor in the Electrical Engineering and Computer Science Department at the University of California, Irvine.  He was Chair of the Department from 2003 to 2009. During his tenure, the department underwent significant changes. These include the hiring of twelve new faculty members (three senior professors) and the remarkable rise in the US News and World Report® rankings of the Computer Engineering program from 42 to 28 (46 to 36 for the Electrical Engineering program).
 
Prior to joining UCI in January 2002, he was a Professor of Electrical Engineering at the University of Southern California since 1982, where he served as Director of the Computer Engineering Division for three years.  He has also designed distributed microprocessor systems at Teledyne Controls, Santa Monica, California (1979-1980) and performed research in innovative architectures at the TRW Technology Research Center, El Segundo, California (1980-1982).  He frequently acts as consultant to companies that design high-performance computer architectures, and has served as an expert witness in patent infringement and product liability cases. His research interests include multithreaded architectures, fault-tolerant multiprocessors, and implementation of reconfigurable architectures.  He has published over 200 journal and conference papers.  His research has been sponsored by NSF, DoE, and DARPA, as well as a number of industrial organizations.
 
From 2006 to 2009, he was the first Editor-in-Chief of the IEEE Computer Architecture Letters, a new publication of the IEEE Computer Society, which he helped found to the end of facilitating short, fast turnaround of fundamental ideas in the Computer Architecture domain. From 1999 to 2002, he was the Editor-in-Chief of the IEEE Transactions on Computers. In June 2001, he was elected chair of the IEEE Technical Committee on Computer Architecture, and re-elected in June 2003 for a second two-year term. In 2009, he was elected to the Board of Governors of the IEEE Computer Society for a 3-year-term. He was the Chair of the IEEE Computer Society Publications Board Transactions Operations Committee (2010-2011), the Chair of the IEEE Computer Society Publications Board Magazines Operations Committee in 2012, and is now IEEE Computer Society vice President, Educational Activities Board.
 
Dr. Gaudiot is a member of AAAS, ACM, and IEEE. He has also chaired the IFIP Working Group 10.3 (Concurrent Systems). He was co-General Chairman of the 1992 International Symposium on Computer Architecture, Program Committee Chairman of the 1993 IFIP Working Conference on Architectures and Compilation Techniques for Fine and Medium Grain Parallelism, the 1993 IEEE Symposium on Parallel and Distributed Processing (Systems Track), the 1995 Parallel Architectures and Compilation Techniques Conference (PACT ‘95), the High Performance Computer Architecture conference in 1999 (HPCA-5), and the 2005 International Parallel and Distributed Processing Symposium.
 
In 1999, he became a Fellow of the IEEE, “For Contributions to the Programmability and Reliability of Dataflow Architectures.”  He was elevated to the rank of AAAS Fellow in 2007, “For Distinguished Contributions to the Design and Analysis of Highly Efficient Multiprocessor and Memory System Architectures.”
 
In his spare time, Dr. Gaudiot combines his passion for aviation with his love for teaching and he is an active flight instructor (both primary and instrument).

EHA: The Extremely Heterogeneous Architecture

$
0
0
Přednášející:     Jean-Luc Gaudiot, University of California, Irvine, CA, U.S.A. (více informací)
Datum a čas: 12. listopadu 2013 18:30, posluchárna T9:155 (1. část)
  14. listopadu 2013 18:30, posluchárna T9:105 (2. část)
Místo:       FIT ČVUT v Praze, Thákurova 9, NB ČVUT
Jazyk: Angličtina
 
The computer industry is moving towards two extremes: extremely high-performance high-throughput cloud computing, and low-power mobile computing. Cloud computing, while providing high performance, is very costly. Google and Microsoft Bing spend billions of dollars each year to maintain their server farms, mainly due to the high power bills. On the other hand, mobile computing is under a very tight energy budget, but yet the end users demand ever increasing performance on these devices. This trend indicates that conventional architectures are not able to deliver high-performance and low power consumption at the same time, and we need a new architecture model to address the needs of both extremes. In this series of talks, we thus introduce our Extremely Heterogeneous Architecture (EHA) project: EHA is a novel architecture that incorporates both general-purpose and specialized cores on the same chip. The general-purpose cores take care of generic control and computation. On the other hand, the specialized cores, including GPU, hard accelerators (ASIC accelerators), and soft accelerators (FPGAs), are designed for accelerating frequently used or heavy weight applications. When acceleration is not needed, the specialized cores are turned off to reduce power consumption. We demonstrate that EHA is able to improve performance through acceleration, and at the same time reduce power consumption. Since EHA is a heterogeneous architecture, it is suitable for accelerating heterogeneous workloads on the same chip. For example, data centers and clouds provide many services, including media streaming, searching, indexing, scientific computations. The ultimate goal of the EHA project is two-fold: first, to design a chip that is able to run different cloud services on it, and through this design, we would be able to greatly reduce the cost, both recurring and non-recurring, of data centers\clouds; second, to design a light-weight EHA that runs on mobile devices, providing end users with improved experience even under  tight battery budget constraints.
 
Vstup je zdarma, registrace není nutná.
Viewing all 555 articles
Browse latest View live