Quantcast
Channel: Stránky - FIT ČVUT
Viewing all 555 articles
Browse latest View live

Laboratoř 3D tisku

$
0
0

Poskytujeme prostředí pro převod 3D modelu do reálného světa pro potřeby přizpůsobování objektů a prototypové výroby.

Vedoucí
Ing. Marek Žehra

Další členové

  • Bc. Miroslav Hrončok
  • Bc. Martin Kopecký
  • Bc. Jakub Průša
  • Tomáš Sýkora

Výzkumná témata skupiny

  • RepRap
  • Optimalizace tisku
  • Prorotypování

Vyučované předměty - zkratky
BI-3DT

Odkazy


Obory studijního programu Informatika

$
0
0

Teoretická informatika

Garant studijního oboru: doc. Ing. Jan Janoušek, Ph.D., jan.janousek@fit.cvut.cz
Obor rozšiřuje znalosti a dovednosti získané ve společných předmětech programu o teoretické základy potřebné při tvorbě efektivních algoritmů, optimalizovaných vzhledem k specifikám architektury výpočetního systému. Dále je důraz kladen na teorii a praxi programovacích paradigmat a jazyků, na pochopení a použití různých výpočetních modelů a na metody vytěžování znalostí z dat.
Vyučuje se i v angličtině.

Webové a softwarové inženýrství

Garant studijního oboru: prof. Dr. Ing. Petr Kroha, CSc., petr.kroha@fit.cvut.cz
Obor WSI nahrazuje a sjednocuje dva současné obory, Softwarové inženýrství a Web a multimédia. Je tedy určen pro studenty, kteří chtějí vytvářet podle klasických postupů softwarového inženýrství profesionální softwarová díla, od menších až po rozsáhlá, která vznikají typicky týmovou prací odborníků různých profesí, od analytiků a architektů přes vývojáře po testéry.

Zaměření

  • Softwarové inženýrství (SI) — výuka i v angličtině a kombinovaném studiu
  • Webové inženýrství (WI) — výuka i v angličtině
  • Počítačová grafika (PG)

Počítačové inženýrství

Garant studijního oboru: doc. Ing. Hana Kubátová, CSc., hana.kubatova@fit.cvut.cz
Obor rozšiřuje znalosti a dovednosti získané ve společných předmětech programu o praktické i teoretické základy potřebné při návrhu a realizaci vestavných číslicových systémů a aplikačně specifických systémů na bázi programovatelných obvodů (FPGA) a procesorů. Důraz je kladen na spojení teorie a praxe v oblasti číslicového návrhu s možným hardwarovým a/nebo softwarovým přístupem k implementaci podle konkrétních požadavků (velikost, rychlost, spolehlivost, spotřeba).

Bezpečnost a informační technologie

Garant studijního oboru: prof. Ing. Róbert Lórencz, CSc., robert.lorencz@fit.cvut.cz
Zajištění bezpečnosti dnešních složitých ICT systému je jedním z nejdůležitějších výzev informační společnosti a význam této oblasti pro budoucí rozvoj ICT je zásadní. Poptávka po odbornících v tomto oboru se stále zvyšuje. Cílem oboru BIT je vychovávat v této oblasti odborníky již na bakalářské úrovni.
Obor rozšiřuje znalosti a dovednosti získané ve společných předmětech programu o praktické i teoretické základy potřebné při řešení bezpečnostních aspektů SW i HW návrhu a provozu informačních a komunikačních systémů. Důraz je kladen na propojení teoretických znalostí s praktickými dovednostmi v oblasti ICT bezpečnosti.
Vyučuje se i v angličtině a kombinovaném studiu.

Informační systémy a management

Garant studijního oboru: prof. Ing. Jan Dohnal, CSc., jan.dohnal@fit.cvut.cz
Obor ISM je určen pro informatiky se zájmem o ekonomicko-manažerské aspekty a aplikace informatiky v podnikání. Na trhu práce je dlouhodobě nedostatek odborníků, ve kterých se snoubí tyto dvě odlišné oblasti.
Obor je tak výrazně orientován na problematiku začlenění informačních systémů a informačních technologií do infrastruktury podniků pro podporu jeho činnosti na nejrůznějších úrovních. Klasické ekonomické discipliny jsou vykládány s přihlédnutím ke specifikům informačních technologií a s využitím faktu, že studenti mají vybudovaný informatický základ.

Znalostní inženýrství

Garant studijního oboru: doc. RNDr. Ing. Marcel Jiřina, Ph.D., marcel.jirina@fit.cvut.cz
Obor ZI je určen pro studenty, kteří se chtějí, a v praxi budou, zabývat metodami a postupy znalostního zpracování dat. Tento obor nabývá v posledních letech intenzívně na významu, úměrně tomu, jak roste objem dat, které nejrůznější ICT systémy produkují a které je třeba efektivně zpracovávat a vytěžovat z nich užitečné informace pro všechny oblasti lidské činnosti. 
Důraz je kladen na uplatnění nabytých znalostí při řešení praktických u ́loh v rámci uvedených předmětů ale i dalších předmětů, včetně projektů a bakalářské práce.
Vyučuje se i v angličtině.

Jak se rodí integrovaný obvod, aneb od zákazníkovy myšlenky po výrobek

$
0
0
Přednáška:   Jak se rodí integrovaný obvod, aneb od zákazníkovy myšlenky po výrobek
Přednášející:   Ing. Robert Kvaček, ASICentrum s.r.o.
Datum a čas: 10. listopadu 2014, 18–19:30 hodin
Místo:       FIT ČVUT v Praze, Thákurova 9, NB ČVUT, posluchárna T9:111
Jazyk:čeština

Přidejte se k nám a sdílejte pozvánku na logo_FB Facebooku G+ nebo  Srazy.info ! 

#ITvecer

Obsah přednášky:

Cílem přednášky je seznámit posluchače s pracovním postupem při návrhu integrovaného obvodu složitosti SoC (System-On Chip). Je určena především informatikům, takže tranzistorům se budu vyhýbat. Jako příklad byl zvolen SoC obvod "Bezdrátový audio procesor", jehož základním použitím je bezdrátový přenos hlasu z mikrofonu do naslouchátka. Na cestě, která vede od myšlenky po výrobek, náš čekají hlavně tyto úkoly:
  • pochopit, co po nás chce zákazník 
  • technické výzvy obvodu
  • IP bloky, hezká to teorie
  • jak zajistit, aby první verze obvodu byla i tou poslední
  • vyrábět znamená testovat
 

Stručný životopis přednášejícího:

Ing. Robert Kvaček vystudoval FEL ČVUT, obor mikroelektronika. Od roku 1993 pracuje ve společnosti ASICentrum s.r.o., která se zabývá návrhem integrovaných obvodů. Od roku 2003 je vedoucím jedné z návrhových divizí společnosti a věnuje se systémovému návrhu a řízení projektů. A to především v oblastech: optické senzory, RF obvody v pásmu 2.4GHz (Bluetooth), senzory pohybu. Podílel se na vývoji specifikace Bluetooth Low energy (4.0).
 
Informatické večery FIT je cyklus přednášek a workshopů určený studentům a pracovníkům FIT ČVUT i ostatních fakult a široké odborné veřejnosti. Vstup je zdarma.
 

 

x86 od první instrukce s corebootem

$
0
0
Přednáška:   x86 od první instrukce s corebootem
Přednášející:   Rudolf Marek
Datum a čas: 24. listopadu 2014, 18–19:30 hodin
Místo:       FIT ČVUT v Praze, Thákurova 9, NB ČVUT, posluchárna T9:111
Jazyk:čeština

Přidejte se k nám a sdílejte pozvánku na logo_FB Facebooku,  G+ nebo  Srazy.info ! 

#ITvecer

Obsah přednášky:

Aneb jak se inicializuje moderní x86 procesor a co všechno se musí stát před tím než se nastartuje operační systém. Coreboot je svobodný software, který to zvládne.

Stručný životopis přednášejícího:

Rudolf Marek, vystudoval FEL ČVUT, je vývojářem svobodného software projektu coreboot. Pracuje ve firmě SYSGO s.r.o., která se zabývá vývojem vlastního realtime a safety critical operačního systému PikeOS. Je autorem učebnice: Učíme se programovat v jazyce assembler pro PC.
 
Informatické večery FIT je cyklus přednášek a workshopů určený studentům a pracovníkům FIT ČVUT i ostatních fakult a široké odborné veřejnosti. Vstup je zdarma.
 

 

Den otevřených dveří 3.12.2014

$
0
0

KDE: Nová budova ČVUT a prezentace v Národní technické knihovně (viz Prostory fakulty). Budovy jsou hned vedle sebe.

KDY: 9 –14 hodin

Více fotek z dřívějších DOD najdete v naší fotogalerii: http://fit.cvut.cz/photopic. Mrknout můžete také na video z loňska na našem YouTube kanálu FIT CTU.

Program

 

PREZENTACE STUDIJNÍCH PROGRAMŮ

Prezentace proběhnou formou přednášek o studijních programech, ale i dalším dění kolem fakulty, a to ve třech kolech (všechny prezentace budou totožné), začátky: 9:0010:30 a 12:00. V době mezi přednáškami se můžete pohybovat v přízemí Nové budovy ČVUT, kde budou připraveny informační stánky, ukázky našich projektů a také bude možné odstud vyrazit na prohlídku učeben, laboratoří a dalších prostor fakulty.

  • Prezentace budou probíhat v Národní technické knihovně v Ballingově sále (viz Prostory fakulty).

 

DOPROVODNÝ PROGRAM 

Vše v přízemí Nové budovy ČVUT v průběhu celého dopoledne (9:00 až 14:00 hodin).

  • všechny vaše další dotazy zodpoví studentky a studenti FIT v INFORMAČNÍM STÁNKU,
  • možnost vyzkoušet si zajímavé úlohy vám dá naše soutěž s FIKSem,
  • jak získat praxi při studiu na naší fakultě a být při tom opravu FIT vám poradí stánek Portálu spolupráce s průmyslem,
  • nejen pro nadšence Android technologí zde budou také chytré brýle Google Glass.

 

PROHLÍDKY UČEBEN A LABORATOŘÍ

  • Přesný harmonogram připravujeme. Můžete se těšit na prezentaci multimediální a grafické laboratoře s obrazovkou o největším rozlišení typu SAGE, prohlídku laboratoře 3D tisku, Hardwarové laboratoře a nahlédnout budete moci také přímo do výuky předmětu Základy inteligentních vestavných systémů, kde vám studenti ukážou, jak programují našeho robota NAO. Dále tě čeká prohlídka učeben a prostor Nové budovy ČVUT, kde fakulta v současné době sídlí, nebo moderní Národní technické knihovny, která je výjímečná nejen svým designem, ale i možnostmi využití.

Partneři fakulty

$
0
0

Zlatí partneři FIT

Stříbrní partneři FIT

Bronzový partneři FIT

 

 

Informatika pro nastupující v roce 2009 až 2014

$
0
0

logo OPPA
Evropský sociální fond, Praha & EU: Investujeme do vaší budoucnosti

Tomuto programu již aktuální končí akreditace. Od akademického roku 2015/2016 se lze hlásit do nově akreditovaného stejnojmenného programu Informatika.

Studijní program Informatika

Při členění programu Informatika do studijních oborů jsme se řídili doporučeními komise ACM a IEEE-CS a doplnili je pouze jedním specifickým oborem – Web a multimédia. Každý obor je vedle společných předmětů programu pokryt 7 oborovými předměty (jejich seznam najdete na stránce s podrobnými popisy jednotlivých oborů).

Všechny obory mají společnou kostru, kterou můžete vidět v doporučeném průchodu programem, podrobné průchody jednotlivými obory najdete na stránkách příslušných oborů.

Informační systémy a management

  • garant oboru: prof. Ing. Pavel Tvrdík, CSc.
  • ochutnávka témat oboru:
    • zavádění informačních technologií v organizacích (projekty),
    • právní a ekonomické aspekty informačních systémů,
    • informační systémy na hranici mezi obchodníky a managementem.

Informační technologie

  • garant oboru: doc. Ing. Róbert Lórencz, CSc.
  • ochutnávka témat oboru:
    • správa a konfigurace sítí a www serverů,
    • správa a konfigurace databází,
    • do hlubin operačních systémů (údržba, ladění, skriptování).

Počítačové inženýrství

  • garant oboru: doc. Ing. Hana Kubátová, CSc.
  • ochutnávka témat oboru:
    • vyvážený mix HW a SW (např. jak využít HW pro rychlejší řešení SW problémů),
    • návrh systémů, které jsou všude (SoC, mobil, MP3, FPGA, RFID),
    • víc jader víc ví, aneb v hardwaru je paralelismus přirozený.

Softwarové inženýrství

  • garant oboru: Ing. Michal Valenta, Ph.D.
  • ochutnávka témat oboru:
    • realizace většího software (programování ve velkém),
    • analýza, návrh, implementace, testování,
    • práce v softwarovém týmu (hra na malou SW firmu).

Teoretická informatika

  • garant oboru: doc. Ing. Jan Janoušek, Ph.D.
  • ochutnávka témat oboru: 
    • principy a možnosti programovacích jazyků,
    • inteligentní systémy a spolehlivé programy,
    • algoritmy vychytané a vychytanější – jak a kdy se dají použít.

Web a multimédia

  • garant oboru: doc. Ing. Tomáš Vitvar, Ph.D.
  • ochutnávka témat oboru: 
    • jak systematicky na weby, www aplikace a vyhledávání na webu,
    • uživatelská přívětivost (web může být „cool“, ale ztratíte se v něm),
    • základy správného grafického návrhu.

Informatika pro nastupující od roku 2015

$
0
0
Vítejte v nově akreditovaném bakalářském studijním programu Informatika, který se otevírá novým studentům od září 2015. Staví na všem pozitivním, co přinesla předchozí akreditace. Inovovali jsme obory i předměty, nabízíme větší propojení na projekty s průmyslem a výzkumné projekty.
 

Přehled oborů

Bezpečnost a informační technologie

  • garant oboru: doc. Ing. Róbert Lórencz, CSc.

  • ochutnávka témat oboru:

    • správa a konfigurace sítí a www serverů

    • správa a konfigurace databází

    • do hlubin operačních systémů (údržba, ladění, skriptování)

Informační systémy a management

  • garant oboru: prof. Ing. Jan Dohnal CSc.

  • ochutnávka témat oboru:

    • Podnikové informační systémy

    • Osvědčené metody softwarového inženýrství a konceptuálního modelování

    • Ekonomické a finanční metody v rámci životního cyklu

    • Právní aspekty podnikání

Počítačové inženýrství

  • garant oboru: doc. Ing. Hana Kubátová, CSc.

  • ochutnávka témat oboru:

    • vyvážený mix HW a SW (např. jak využít HW pro rychlejší řešení SW problémů)

    • návrh systémů, které jsou všude (SoC, mobil, MP3, FPGA, RFID)

    • víc jader víc ví, aneb v hardwaru je paralelismus přirozený

Teoretická informatika

  • garant oboru: doc. Ing. Jan Janoušek, Ph.D.

  • ochutnávka témat oboru: 

    • principy a možnosti programovacích jazyků

    • inteligentní systémy a spolehlivé programy

    • algoritmy vychytané a vychytanější – jak a kdy se dají použít

Webové a softwarové inženýrství

  • garant oboru: prof. Ing. Petr Kroha CSc.

- zaměření Počítačová grafika

  • ochutnávka témat oboru:

    • základy správného grafického návrhu

- zaměření Softwarové inženýrství

  • ochutnávka témat oboru:

    • realizace většího software (programování ve velkém)

    • analýza, návrh, implementace, testování

    • práce v softwarovém týmu (hra na malou SW firmu)

- zaměření Webové inženýrství

  • ochutnávka témat oboru:

    •  ​jak systematicky na weby, www aplikace a vyhledávání na webu

    • uživatelská přívětivost (web může být „cool“, ale ztratíte se v něm)

Znalostní inženýrství

  • garant oboru: doc. RNDr. Ing. Marcel Jiřina, Ph.D.

  • ochutnávka témat oboru:

    • umělá inteligence a znalostní systémy
    • vytěžování znalostí z dat (data mining, big data)
    • tvorba klasifikačních a regresních modelů

 

​O novém studijním programu Informatika

Evropský a světový rozměr

Nový program Informatika je srovnatelný s moderními informatickými programy ve světě. Byl připraven podle doporučení největších autorit v oblasti výuky informačních technologií a věd: organizacemi ACM a IEEE Computer Society. Těmito doporučeními se dnes řídí většina univerzit nabízejících informatické studijní programy, Studium na univerzitě se z hlediska studenta měří kredity. Program Informatika používá   ECTS (European Credit Transfer and Accumulation System). Kredity získané na naší fakultě platí po Evropě a naopak. Všechny tyto principy společně umožňují, aby studenti mohli bez problémů vyjíždět na studium do zahraničí nebo aby se po úspěšném ukončení bakalářského studia mohli bez obav hlásit k magisterskému studiu na libovolné univerzitě ve světě.

Široký informatický základ

Další výhodou našeho programu je, že se v rámci společných předmětů student dozví a naučí solidní základy ze všech důležitých oblastí informatiky. Počínaje  pro informatiky nezbytnou matematikou a principy fungování počítačů, přes programování, operační systémy, databáze, počítačové sítě a internet, bezpečnost, teorii jazyků a automatů, až po softwarové inženýrství, právní aspekty informatiky a základy managementu. Úspěšný absolvent tedy bude rozumět jak hardware, tak software počítačů a bude znát počítačové a komunikační systémy jak z aplikačního tak i ze systémového hlediska.

Kombinace teorie (znalostí) a technologií (dovedností)

Nosnou myšlenkou našeho programu je vybavit absolventa potřebnou kvalitní znalostí teoretických základů a nepomíjejících principů, na kterých je a vždy bude informatika postavena. Jako příklady lze uvést teorii automatů a jazyků, teorii složitosti a vyčíslitelnosti nebo  teorii kódování, . Současně však  v oborových a volitelných předmětech získá potřebné dovednosti. Tedy podrobně se seznámí s konkrétními řešeními, technologiemi, nástroji,  metodikami a postupy používanými v praxi. Těch je ovšem mnoho a stále se rodí další, které se mnohdy zdají  složité anepřehledné, ale odborník musí pod slupkou různosti umět rozpoznat jejich sjednocující principy. Labyrint technologií se pak stane přehlednějším a snáze zvladatelným.

Zajímavé volitelné předměty

Široká nabídka volitelných předmětů a potřebný prostor pro jejich výběr ve studijním plánu zaručují žádoucí vyrovnání proporcí mezi teoretickou a praktickou částí obsahu studia. Tyto předměty věnované konkrétním technologiím  zajišťují krom akademických pracovníků také vyučující externisté, špičkoví odborníci z průmyslu či zahraničí. Uveďme  příklad: v teoretickém předmětu se student naučí principy objektového myšlení, programování a návrhu a z  volitelných předmětůsi vybere jazyk či prostředí, ve kterém si objektový přístup prakticky vyzkouší (Java, C++, C#, Smalltalk, Python, iOS, Android,  apod.). 

Obor si student volí v průběhu studia

Bakalářský program Informatika  má pro všechny obory společný první ročník, který dá studenotvi potřebný základ pro studium informatiky. Počínaje 3. semestrem nabízíme 6 jasně definovaných a pro budoucí zaměstnavatele srozumitelných oborů, z nichž jeden se dále děli do tří zaměření: 
1. Teoretická informatika
2. Počítačové inženýrství 
3. Webové a softwarové inženýrství
zaměření Softwarové inženýrství 
zaměření Webové inženýrství 
zaměření Počítačová grafika 
4. Bezpečnost a informační technologie
5. Znalostní inženýrství
6. Informační systémy a management.
Každý z nich je charakterizován přibližně 6 oborovými předměty, viz popis profilu absolventů. Množiny oborových předmětů se samozřejmě z části prolínají.  Ne každý student od začátku ví, jaký obor chce vystudovat. Náš student se proto pro obor, který ho zaujal a ve kterém chce ukončit studium obhajobou bakalářské práce a složením státní závěrečné zkoušky, může rozhodnout postupně během studia, nejpozději před volbou tématu bakalářské práce. Není tedy nucen zvolit si svůj obor před 3. semestrem, kdy jeho představa o náplni oboru může být ještě neúplná nebo nepřesná.

Individuální profilace

Koncepce našeho programu umožňuje i takové jeho průchody, kdy student využívá např. nabídky předmětů ze dvou různých oborů, a teprve před posledním semestrem se rozhodne, ve kterém z nich bude obhajovat svoji bakalářskou práci a skládat státní závěrečnou zkoušku. Program umožňuje a předpokládá, že více motivovaní a specifičtěji profilovaní studenti si v rámci volitelnosti vytvoří svůj vlastní individuální studijní plán.

Průběžná modernizace

Svět ICT se rozvíjí neutuchajícím tempem a do výuky je nutné včleňovat nové poznatky výzkumu a vývoje. Náplň výuky proto průběžně inovujeme v souladu s novými trendy v informatice a ICT. Nově akreditovaný program zahrnuje inovace, ktere vznikaly při vyučování předchozí verze v průběhu 5 let.  Současně ale zavádíme nový obor Znalostní inženýrství. Rostoucí význam počítačové bezpečnosti se promítl do transformace stávajícího  oboru Informační technologie na obor Bezpečnost a informační technologie.

Zkušený tým VŠ učitelů

Přestože jsme nejmladší fakulta ČVUT s mladým týmem akademických pracovníků, část našich pracovníků má dlouholeté zkušenosti s výukou informatiky, která má na ČVUT již padesátiletou tradici. Za tuto dobu vychovala ČVUT tisíce informatiků, kteří pracují na významných pozicích v ICT průmyslu a výzkumu u nás i v zahraničí. 
Propojení výuky s výzkumem a průmyslovou praxíNa fakultě postupně vzniklo kolem 10 výzkumných skupin, s poměrně širokým spektrem témat, viz odkaz  na výzkumné skupiny, na jejichž činnosti se podílí i řada bakalářských studentů. Díky tomu může student  např. mít výzkumně zaměřenou bakalářskou práci. Protože je o naše studenty a absolventy velký zájem mezi ICT firmami, vyvinula fakulta Portál spolupráce s průmyslem, . Jeho prostřednictvím může student pracovat na zajímavých praktických projektech, které do Portálu zadávají firmy. Za to získává nejen finanční odměnu, ale může mít po dohodě s vyučujícími výsledek uznaný i do svých studijních povinností za kredity, typicky jako semestrální projekt ve vhodném předmětu.  

Konkurenční výhoda na trhu práce

Vyváženost teoretických znalostí a praktických dovedností jak v hardwarové tak i softwarové oblasti považujeme za tradiční a významnou konkurenční výhodu našich absolventů na trhu práce. Hodnota této symbiózy se v dnešní dynamické a přespecializované době stále zvyšuje. Náš absolvent vždy získá dobré uplatnění , protože má kompetence ve všech základních disciplínách informatiky, dokáže řešit problémy v souvislostech a je schopen se snadno naučit nové technologie. I když se v praxi vypracuje na dobrého odborníka v jedné technologické oblasti, vždy v sobě ponese chápání celku a souvislostí. To je v dnešní době klíčové proto, že výpočetní systémy se stávají velmi složité a odborníci, kteří jim rozumí a dokážou je udržovat, navrhovat, provozovat či jakkoli rozvíjet, musí mít širší rozhled. Ambicí našeho programu Informatika je připravit studenty na tuto náročnou, ale do budoucna stále více důležitou, a proto i finančně ceněnou práci.
 

Studijní obor Bezpečnost a informační technologie

$
0
0

Získané dovednosti a znalosti

Zajištění bezpečnosti dnešních složitých ICT systému je jedním z nejdůležitějších výzev informační společnosti a význam této oblasti pro budoucí rozvoj ICT je zásadní. Poptávka po odbornících v tomto oboru se stále zvyšuje. Cílem oboru BIT je vychovávat v této oblasti odborníky již na bakalářské úrovni. Obor rozšiřuje znalosti a dovednosti získané ve společných předmětech programu o praktické i teoretické základy potřebné při řešení bezpečnostních aspektů SW i HW návrhu a provozu informačních a komunikačních systémů. Důraz je kladen na propojení teoretických znalostí s praktickými dovednostmi v oblasti ICT bezpečnosti. Vyučuje se i v angličtině a kombinovaném studiu.
 

Oborové předměty

  • Administrace OS Unix
  • Administrace OS Windows
  • Architektury počítačových systémů
  • Bezpečný kód
  • Hardwarová bezpečnost
  • Systémová a síťová bezpečnost

Studijní obor Informační systémy a management

$
0
0

Získané dovednosti a znalosti

Obor informační systémy v managementu je určen pro studenty se zájmem o ekonomicko-manažerské aspekty a aplikaci informatiky v podnikání. Získají nejen solidní znalosti z oblasti informačních technologií, matematiky a teoretické informatiky (v rámci společných předmětů programu), ale stanou se odborníky na návrh, realizaci a provoz IS/IT v komerčních podnicích a veřejné správě.

V oborových předmětech (od třetího semestru studia) si vybudují odborný profil znalostmi a dovednostmi z oblasti osvědčených metod softwarového inženýrství a konceptuálního modelování, analýzy a návrhu aplikací podnikových informačních a znalostních systémů (ERP, BI, CRM).  Obor je, jako jediný z nabídky oborů, výrazně orientován na problematiku ekonomiky podniku, podnikových procesů a zasazení podniku do ekonomického a legislativního prostředí státu. Absolventi tak získají aktuální znalosti o právních aspektech podnikání, finančním řízení podniku, marketingu a dalších oblastech v rámci životního cyklu podniku, které jim usnadní založení vlastní firmy (např. Start-Up) nebo vedení týmu IT specialistů.

V oboru Informační systémy v managementu je kladen důraz na využití mezioborových dovedností k uspokojení informačních potřeb podniku a ke zpracování podnikových informací a znalostí pro podporu manažerského rozhodování. Absolventi budou vybaveni základy komunikace s managementem firmy a využití informačních technologií, které směřují k podpoře rozhodování a ekonomickému růstu. Na bakalářský obor navazuje stejnojmenný obor v magisterském stupni studia, který je zaměřen na pokročilé znalosti v oblasti tvorby informační strategie a řízení firemní informatiky.

 

Popis uplatnění v oboru

Studium oboru Informační systémy v managementu připravuje odborníky pro široké spektrum především v podnikové praxi. Absolvent oboru najde uplatnění zejména v:
 

  • analýze a optimalizaci podnikových procesů
  • návrhu, vývoji a nasazení podnikových informačních systémů
  • návrhu a správě specializovaných manažerských a znalostních systémů
  • manažerských pozicích jako je řízení IT nebo marketing IT
  • řízení vlastních firem (nejen) v oblasti IT
  • softwarových firmách zaměřených na vývoj podnikových aplikací
  • v konzultačních a projekčních firmách jako analytik či systémový integrátor

Oborové předměty

  • Konceptuální modelování
  • Právo a podnikání
  • Softwarové inženýrství 2
  • Tvorba informačních systémů
  • Znalostní inženýrství
  • Jeden z finačně-manažerských
    • Finanční a manažerské účetnictví
    • Finanční trhy
    • Marketing a inovace v IT

Studijní obor Počítačové inženýrství

$
0
0

Získané dovednosti a znalosti

Absolventi oboru Počítačové inženýrství získají teoretické základy informatiky, které zahrnují matematickou analýzu, logiku, lineární algebru, diskrétní matematiku, pravděpodobnost a statistiku, algoritmizaci, datové struktury, teorii jazyků a automatů a všechny úrovně architektur počítačových systémů (číslicové a analogové obvody, procesory, operační systémy, databáze, počítačové sítě, bezpečnost, softwarové inženýrství). V oborových předmětech si pak doplní svůj odborný profil o důkladnější znalosti návrhu číslicových obvodů a vestavných systémů s jednočipovými mikropočítači. Studenti se též seznámí s vývojem programů pro speciální číslicová zařízení (například mobilní robot NAO). Obor pokrývá souběžný vývoj softwaru a hardwaru (pomocí programovatelných obvodů FPGA), kde se k implementaci algoritmů využívají hardwarové i softwarové prostředky podle konkrétních požadavků na rychlost, velikost zařízení, spotřebu, spolehlivost, činnost v reálném čase a rychlost návrhu.

Popis uplatnění v oboru

Absolventi oboru PI naleznou praktické uplatnění jako programátoři a číslicoví návrháři zákaznických či programovatelných obvodů, jako návrháři, konstruktéři a verifikátoři číslicových zařízení, vestavných a řídicích systémů či počítačově řízených technologických zařízení.

Oborové předměty

  • Architektury počítačových systémů
  • Jednotky počítačů
  • Praktika v návrhu číslicových obvodů
  • Systémy reálného času
  • Vestavné systémy
  • Základy řízení systému

Studijní obor Teoretická informatika

$
0
0

Získané dovednosti a znalosti

Obor rozšiřuje znalosti a dovednosti získané ve společných předmětech programu o teoretické základy potřebné při tvorbě efektivních algoritmů, optimalizovaných vzhledem k specifikám architektury výpočetního systému. Dále je důraz kladen na teorii a praxi programovacích paradigmat a jazyků, na pochopení a použití různých výpočetních modelů a na metody vytěžování znalostí z dat.

Oborové předměty

  • Algoritmy a grafy 2
  • Architektury počítačových systémů
  • Object-Oriented Programming
  • Programovací jazyky a překladače
  • Programovací paradigmata
  • Vytěžování znalostí z dat

Studijní obor Webové a softwarové inženýrství - zaměření Počítačová grafika

$
0
0

Získané dovednosti a znalosti

Zaměření PG oboru WSI je charakterizováno následujícími předměty: Technologie Java (BI-TJV), Softwarový týmový projekt 1 (BI-SP1), Multimediální a grafické aplikace (BI-MGA), Počítačová grafika (BI-PGR), Programování grafických aplikací (BI-PGA) a Tvorba uživatelského rozhraní (BI-TUR). Je tedy postaveno na kombinaci predmětů softwarového inženýrství a předmětů počítačové grafiky. Důraz je kladen na aplikaci získaných teoretických znalostí do oblasti počítačové grafiky a to formou zpracování 2D a 3D obsahu, programování 3D obsahu, programování rozšíření grafických aplikací a uživatelského testování.

Studenti zaměření PG oboru WSI se seznámí s širokou škálou technologií a způsobu zpracování multimediálních a grafických dat pro účely prezentace a vizualizace a rozšíří si společné základy informatiky o znalosti v oblasti tvorby grafických aplikací (vytváření multimediálních materiálů ve 2D a 3D grafice, programování interaktivních 3D scén, programování zásuvných modulů do existujících grafických aplikací, testování uživatelského rozhraní a další). To vše souběžně s osvojením technologií programování a metod softwarového inženýrství, takže budou připraveni týmově vyvíjet i rozsáhlejší aplikace.
 

Popis uplatnění v oboru

Absolventi budou schopni navrhovat a vytvářet či rozšiřovat grafické aplikace a naučí se podrobit jejich uživatelské rozhraní vhodným uživatelským testům. V oblasti počítačové grafiky budou znát základní techniky modifikace 2D a 3D obsahu.

Oborové předměty

  • Multimediální a grafické aplikace
  • Počítačová grafika
  • Programování grafických  aplikací
  • Technologie Java
  • Tvorba uživatelského rozhraní
  • Softwarový týmový projekt 1

Studijní obor Webové a softwarové inženýrství - zaměření Softwarové inženýrství

$
0
0

Získané dovednosti a znalosti

Zaměření SI je charakterizováno následujícími předměty: Technologie Java (BI-TJV), Softwarové inženýrství 2 (BI-SI2) a Softwarový projekt 1 a 2 (BI-SP1 a BI-SP2), Konceptální modelování (BI-KOM), Object-Oriented Programming (BI-OOP) a Programovací paradigmata (BI-PPA). Oborové předměty pokrývají tedy mnoho základních konceptů, na nichž je v informatice dnes realizace programových děl založena. Důraz je kladen na týmovou práci na projektech s použitím moderních softwarových nástrojů s tím, že studenti se seznámí i s teoretickými principy, na kterých je konstrukce programových systémů a nástrojů pro jejich tvorbu postavena.

Studenti zaměření SI oboru WSI si mají prakticky osvojit metodiky a nástroje používané během životního cyklu softwarových systémů a doplnit svůj odborný profil o znalost všech fází života softwarových systémů (návrh, vývoj a testování, nasazení, údržba a inovace). Důležitou součástí studia je též řízení softwarových projektů a realizačních týmů. Důraz je kladen na týmové projekty, ve kterých si studenti prakticky vyzkouší různé role v projektovém týmu při návrhu i realizaci rozsáhlejších softwarových systémů. Studenti se teoreticky i prakticky seznámí s formálními notacemi, metodikami návrhu a realizace (včetně technik agilního programování) a podpůrnými nástroji.

Popis uplatnění v oboru

Absolventi naleznou praktické uplatnění jako programátoři a členové vývojových a realizačních týmů v softwarových firmách včetně pozic programátorů klientských nebo serverových komponent aplikací. Obor poskytne absolventům důležitý základ pro jejich další profesní rozvoj, např. jako softwarových architektů. Mohou ale také pracovat jako správci podnikových systémů nebo v IT odděleních společností typu telekomunikační operátoři, finanční ústavy, automobilky, či státní správa, kde mají na starost např. komunikaci s dodavateli softwarových systémů.

Oborové předměty

  • Programovací paradigmata
  • Object Programming
  • Konceptualní modelování
  • Softwarové inženýrství 2
  • Softwarový týmový projekt 1
  • Softwarový týmový projekt 2
  • Technologie Java

Studijní obor Webové a softwarové inženýrství - zaměření Webové inženýrství

$
0
0

Získané dovednosti a znalosti

Zaměření WI oboru SWI má vychovávat softwarové inženýry zeměřené na webové systémy a služby a postihnout moderní trendy ve webových technologiích. Je charakterizováno následujícími předměty: Technologie Java (BI-TJV), Technologie XML (BI-XML), Tvorba webových aplikací (BI-TWA), Vyhledávání na webu a v multimediálních databázích (BI-VWM), Programovací paradigmata (BI-PPA) a DB technologie pro Big Data (BI-BIG).

Studenti zaměření WI oboru SWI si rozšíří společné základy informatiky o specifické architektury a technologie z oblasti webu, které jim umožní vytvářet dobré webové aplikace na straně klienta i na straně serveru. Kromě základních technologií, jako jsou HTTP, HTML nebo XML, se jedná o architektury a algoritmy z oblasti vyhledávání a indexování obsahu na webu, o znalost dynamických programovacích jazyků a o technologie moderních databází vhodných pro realizaci škálovatelných systémů, které ukládají a zpracovávají velké objemy dat.

Popis uplatnění v oboru

Absolventi budou schopni pracovat na pozicích inženýra webových aplikací počínaje úrovní programátora klientských nebo serverových komponent aplikace. Zaměření poskytne absolventovi důležitý základ pro jeho další profesní rozvoj, např. jako architekta webových aplikací, který zvládne pracovat v rámci celého životního cyklu aplikací tzn. jejího návrhu, implementace, testování, údržby a rozvoje.

Oborové předměty

  • DB technologie pro Big Data
  • Programovací paradigmata
  • Technologie Java
  • Technologie XML
  • Vyhledávání na webu a v multimediálních DB

Habilitační řízení

$
0
0

Habilitační řízení
Akreditovaný obor habilitačního řízení: Informatika
 
Údaje o zahájení řízení včetně termínů příslušných veřejných zasedání Vědecké rady
Informace o habilitačním řízení
 
Údaje o ukončení řízení
Dosud žádné řízení nebylo ukončeno.
 
Dokumenty a formuláře
Informace k tomuto tématu jsou uvedeny na stránce ČVUT "Habilitační a jmenovací řízení".
Seznam dokladů k návrhu na jmenování docentem na FIT ČVUT v Praze
Žádost o zahájení habilitačního řízení pro obor habilitace Informatika
 
Kontakt na Oddělení pro vědu a výzkum
http://www.fit.cvut.cz/fakulta/veda

 
 
 

Den otevřených dveří 30.1.2015

$
0
0

KDE: Nová budova ČVUT (viz Prostory fakulty)

KDY: 9 –14 hodin

Přidejte se k nám a sdílejte pozvánku na logo_FB Facebooku a Twitteru#dodfit

Více fotek z dřívějších DOD najdete v naší fotogalerii: http://fit.cvut.cz/photopic. Mrknout můžete také na video z loňska nebo z prosinocového DOD na našem YouTube kanálu FIT CTU.
 

Program

PREZENTACE "STUDIUM NA FIT"

Prezentace se zaměřuje na důležité informace, které se týkají organizace výuky a zajímavosti ze všech oborů. Dále se objeví například informace o soutěži FIKS pro středoškoláky nebo o Portálu spolupráce s průmyslem. Prezentace jsou stejné pro všechny časy.

Místo: Přednáškový sál Nové budovy ČVUT (č. 105, červený, přízemí u atria s doprovodným programem)
Časy: 9:00 a 11:30
Délka trvání: 90 minut

V době mezi přednáškami se můžete pohybovat v přízemí Nové budovy ČVUT, kde budou připraveny informační stánky, ukázky našich projektů a také bude možné odstud vyrazit na prohlídku učeben, laboratoří a dalších prostor fakulty.

DOPROVODNÝ PROGRAM

V přízemí Nové budovy ČVUT v průběhu celého dopoledne (9:00 až 14:00 hodin).

  • všechny vaše další dotazy zodpoví studentky a studenti FIT v informačním stánku,
  • možnost vyzkoušet si zajímavé úlohy vám dá naše soutěž s FIKSem
  • že u nás lze studovat zajímavé věci i v oblasti hardwaru uvidíte na speciálním stánku Katedry číslicového návrhu (nebo během prohlídky laboratoří),
  • jak získat praxi při studiu na naší fakultě a být při tom opravu FIT vám poradí stánek Portálu spolupráce s průmyslem,
  • nejen pro nadšence Android technologí zde bude vývojář a také student FIT Martin Pelat předvádět své chytré brýle Google Glass,
  • zasoutěžit a dozvědět se o zajímavém dění na FIT mimo studium můžete od klubu SilliconHill,
  • na SCIO stánku vám poradí jak se přihlásit a uspět v NSZ z matematiky pro přijetí na FIT,
  • zaujmout vás může i nový studijní obor Bioinformatika, který vyučujeme společně s VŠCHT.

Prohlídka laboratoří FIT

Zájemcům o studium otevřeme dveře i do našich specializovaných laboratoří - prohlídka začne prezetancí v multimediální a grafické laboratoři SAGElab, kde se představí také DataLab. Po první části navazuje exkurze do Hardwarové laboratoře a návštěva humonoidního robota NAO nebo se dozvíte, jak funguje 3D tisk v naší laboratoři 3DprintLab.
 
Místo: Budova A, začátek prohlídky s průvodci u Informačního stánku v Nové budově
Časy: bude doplněno
Délka trvání: cca 60 minut (30 minut prezentace SAGElab + ostaní laboratoře dle vašeho zájmu)

Seznámení se s prostory Fakulty informačních technologií

Studenti FIT provedou své budoucí spolužáky po prostorách fakulty a představí učebny a další důležitá místa pro studium.
 
Místo: Nová budova, začátek prohlídky s průvodci u Informačního stánku v Nové budově
Časy: bude doplněno
Délka trvání: 15 minut
 

Exkurze do Národní technické knihovny 

Studenti FIT provedou zájemce o studiu moderní budovou Národní technické knihovny, ve které zároveň sídlí Ústřední knihovna ČVUT a její studovna. FIT zde využívá Ballingův sál pro některé z přednášek a dále pak jednu PC učebnu - ta je historicky první učebnou FIT z dob založení fakulty, kdy jsme neměli k dispozici vlastní prostory.
 
Místo: NTK, začátek prohlídky s průvodci u Informačního stánku v Nové budově
Časy: bude doplněno
Délka trvání: 30 minut

 

 

Programovací jazyk Swift

$
0
0
Přednáška:   Programovací jazyk Swift
Přednášející:   Petr Hruška (Skymia s.r.o.)
Datum a čas: 2. března 2015, 18–19:30 hodin
Místo:       FIT ČVUT v Praze, Thákurova 9, NB ČVUT, posluchárna T9:111
Jazyk:čeština

Přidejte se k nám a sdílejte pozvánku na logo_FB Facebooku,  G+ nebo  Srazy.info ! 

#ITvecer

Obsah přednášky:

Swift je nový moderní programovací jazyk vytvořený firmou Apple. Je kompilovaný, kompatibilní s Objective-C a C. Ačkoliv Swift není interpretovaný, obsahuje vlastnosti, které byly donedávna doménou interpretovaných jazyků jako je Python nebo JavaScript. Swift byl zveřejněn teprve před několika měsíci po několika letech vývoje. Díky podpoře Apple lze očekávat, že se zařadí mezi „velké“ či často používané programovací jazyky, jako je C#, C++, PHP, Python, JavaSript, nebo Java. Jeho nástup je velmi rychlý díky existujícímu vývojovému prostředí Xcode a SDK pro iOS a OS X.

Stručný životopis přednášejícího:

Petr Hruška je zakladatel a majitel firmy specializující se na vývoj mobilních aplikací Skymia s.r.o. Vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy, kde vyučoval programování.  Po dokončení studia nastoupil do společnosti CZ.NIC, kde naprogramoval svou první aplikaci pro iOS a působil několik let jako lektor Akademie CZ.NIC. Od roku 2011 se naplno věnuje vývoji mobilních aplikací.
 
Informatické večery FIT je cyklus přednášek a workshopů určený studentům a pracovníkům FIT ČVUT i ostatních fakult a široké odborné veřejnosti. Vstup je zdarma.

 

Cobol is not dead!

$
0
0
Přednáška:   Cobol is not dead!
Přednášející:   Petr Kania, Ondřej Fusek (Ness)
Datum a čas: 16. února 2015, 18–19:30 hodin
Místo:       FIT ČVUT v Praze, Thákurova 9, NB ČVUT, posluchárna T9:111
Jazyk:čeština

Přidejte se k nám a sdílejte pozvánku na logo_FB Facebooku G+ nebo  Srazy.info ! 

#ITvecer

Obsah přednášky:

COBOL je dnes už mrtvý jazyk, nové programy v něm nevznikají. Nicméně banky a instituce mají v COBOLu napsány své core systémy. Na trhu v ČR i v zahraničí existuje velmi malé množství programátorů, kteří jsou schopni v tomto programu provést změny a jsou doslova ceněni zlatem. Cílem této akce je vysvětlit principy COBOLu, tržní potenciál a zaregistrovat zájemce o bezplatné školení COBOLu a spolupráci s firmou Ness v této oblasti. 

Agenda

  • COBOL a české banky – Petr Kania
  • Postupná změna jádra. Zkušenosti z programování s COBOLEM, migračních procesů a situace v českých bankách – Ondřej Fusek
  • Registrace bezplatného školení na COBOL
  • Diskuze a neformální část večera

Plakát akce ke stažení ZDE

Informatické večery FIT je cyklus přednášek a workshopů určený studentům a pracovníkům FIT ČVUT i ostatních fakult a široké odborné veřejnosti. Vstup je zdarma.
 

 

Dart, Polymer a Web component revolution

$
0
0
Přednáška:   Dart, Polymer a Web component revolution
Přednášející:   Tomáš Zvěřina (Multimedia atelier)
Datum a čas: 23. března 2015, 18–19:30 hodin
Místo:       FIT ČVUT v Praze, Thákurova 9, NB ČVUT, posluchárna T9:111
Jazyk:čeština

Přidejte se k nám a sdílejte pozvánku na logo_FB Facebooku,  G+ nebo  Srazy.info ! 

#ITvecer

Obsah přednášky:

<html-stranka owner="vy" scope="příští" valid="true">
... může vypadat přesně takhle.
</html-stranka>
<if-trust value="false">
.. přijdte na přednášku o Dartu, Polymeru a WebComponent revolution,
na které vám Tomáš Zvěřina ukáže, kudy se moderní web ubírá
a jak se vydat stejnou cestou. Baterky s sebou!
</if-trust>
<if-trust value="true">
... přijďte stejně.
</if-trust>

Stručný životopis přednášejícího:                                 

Tomáš Zvěřina je spolumajitelem a technologickým šéfem digitální agentury Multimedia atelier a v současné době také Google Developer Expertem pro Google Cloud Platform developers. Zajímá se o všechno co souvisí s programováním pro web - od serverových platforem po frontendové technologie - a o svoje nadšení se neváhá podělit na nejrůznějších vývojářských konferencích. Jeho technologický blog najdete na sebevědomé adrese http://znamy.guru/.
 
Informatické večery FIT je cyklus přednášek a workshopů určený studentům a pracovníkům FIT ČVUT i ostatních fakult a široké odborné veřejnosti. Vstup je zdarma.
 

 

Viewing all 555 articles
Browse latest View live