Quantcast
Channel: Stránky - FIT ČVUT
Viewing all 555 articles
Browse latest View live

DataLab Summer Camp 2018

$
0
0

Laboratoř datových věd pořádá již třetí ročník Summer Camp zaměřeného na umělou inteligenci, dolování z dat, strojové učení a internet věcí. Bakalářští a magisterští studenti řeší v rámci letního kempu vědecko-výzkumná i praktická zadání od průmyslových partnerů. Na zadání je možné se přihlašovat v Portálu SSP a jsou již spuštěny také předběžné registrace. Kemp bude probíhat od července do poloviny září a zadání jsou odměněna stipendiem.

Téma

Studenti řeší v rámci letního kempu vědecko-výzkumná i praktická zadání od průmyslových partnerů fakulty. Jednotlivá zadaní jsou vypsána v Portálu Spolupráce s průmyslem pod názvem kurzu Summer Camp 2018 (MI-SUM). V portálu se mohou studenti na jednotlivé projekty také přihlašovat. Kromě zajímavých zadání se během léta mohou studenti rovněž zúčastnit řady jak teoreticky, tak prakticky zaměřených přednášek.

Je možné se zúčastnit i se svým vlastním projektem, který se bude týkat některého z témat Datalabu. Oblasti témat jednotlivých projektů jsou nebo by měly být:

  • Umělá inteligence, strojové učení a dolování z dat
  • ChatBot Intelligence
  • Doporučovací systémy
  • Big data a distribuované systémy
  • Internet věcí
  • Softwarové a datové inženýrství
  • Vizualizace dat

Projekty jsou schvalovány komisí. Student by se měl zúčastnit nejméně osmi týdnů (ne nutně po sobě jdoucích). Když se student do kempu zapojí, může získat stipendium ve výši až dvacet tisíc korun.

O akci

Cílem akce je zprostředkovat studentům kontakt s průmyslem a také s vědou a výzkumem. Kemp je určen pro bakalářské a magisterské studenty všech ročníků a oborů na FIT. Více informací je k dispozici na stránkách kempu. Je již možné se předběžně registrovat.

Typ akce
Letní kemp
Organizátor
Laboratoř datových věd, FIT ČVUT
Termín
červenec až polovina září
Místo
Nová budova ČVUT
Thákurova 9, Praha 6
Web akce
Summer Camp 2018

Kontakt

Letní kemp pořádá výzkumná Laboratoř datových věd (DataLab) Fakulty informačních technologií ČVUT. Laboratoř se zabývá tématy jako dolování z dat, analýzou dat nebo big daty. Pokud máte k této akci nějaký dotaz, napište e-mail na adresu laboratoře datalab@fit.cvut.cz.

Osoba zodpovědná za obsah této stránky
Ing. Lucie Kolomazníková, lucie.kolomaznikova@fit.cvut.czReferentka Oddělení pro spolupráci s průmyslem

Hello FIT!

$
0
0

Hello FIT! je jednodenní akce určena pro nové studenty bakalářského programu. Uvítací akce je populárně-naučným úvodem do studia, který ti pomůže s přechodem ze střední na vysokou školu. Během jednoho dne tě provedeme celým kampusem a zúčastníš se zajímavých přednášek a workshopů. Akci pořádá klub FIT++ za podpory Fakulty informačních technologií ČVUT.

Kvůli změně prostředí bývá první semestr pro většinu studentů právě ten nejnáročnější. Ostatní studenti na tom byli kdysi stejně, a proto ti poradí, jak úspěšně zvládnout období přestupu na vysokou školu. Pomůžou ti zorientovat se v novém prostředí ještě před startem semestru. Dozvíš se také, jak budou vypadat tvé první dny na vysoké škole a co všechno bude potřeba zařídit.

Současný ročník

Pro nové studenty bakalářského programu si studentský klub FIT++ na 27. září připravil další ročník akce Hello FIT!. Akce je populárně-naučný úvod (nejen) do studia, který ti pomůže s přechodem ze střední na vysokou školu. Hlavní část programu se bude konat od 10:00 v Nové budově ČVUT. Na akci je nutné se registrovat.

Minulé ročníky

Klub FIT++ - logo
Logo studentského klubu FIT++

Hello FIT! se koná od roku 2017. Akce navazuje na akci Technokrati, kterou do roku 2016 pořádal dnes již bývalý klub Studentské unie ČVUT tech@SU.

Hello FIT! 2017
Dne 21. září proběhl první ročník akce Hello FIT!. Akce se zúčastnilo 180 studentů. Pro účastníky bylo přichystáno plno zajímavých přednášek. Studenti si také mohli na praktických workshopech vyzkoušet základy programování.

Kontakt

Akci pořádá FIT++, zájmový klub Studentské unie ČVUT, za podpory Fakulty informačních technologií ČVUT. Naším cílem je sdružovat aktivní studenty na FIT za účelem společného působení ve prospěch celé fakulty.

Milan Kurka - profile

Milan Kurka

Člen organizátorského týmu Hello FIT!

Člen klubu FIT++, student bakalářského programu na FIT

Osoba zodpovědná za obsah této stránky
Milan Kurka, milan.kurka@fit.cvut.czČlen organizátorského týmu Hello FIT!

Hello FIT! 2018

$
0
0

Hello FIT! 2018

Pro nové studenty bakalářského programu si studenský klub FIT++ na 27. září připravil další ročník akce Hello FIT!. Akce je populárně-naučný úvod (nejen) do studia, který ti pomůže s přechodem ze střední na vysokou školu. Hlavní část programu se bude konat od 10:00 v Nové budově ČVUT. Na akci je nutné se registrovat.

Téma

Hello FIT! je akce pro nové studenty bakalářského studijního programu, která jim pomáhá s přechodem ze střední školy na FIT. Akce se skládá z přednáškového pásma odehrávajícího se v Nové budově ČVUT a afterpárty v grill centru na Strahově za blokem 11. Tady ti nabídneme točené pivo či Kofolu za přiznivou studentskou cenu, ale klidně si přines své jídlo a pití. Účast na afterpárty není podmíněna bydlením na Strahově či jiné koleji ČVUT.

Program

Program se skládá z přednášek, na kterých ti současní studenti a absolventi představí studium, studentský život, zajímavé problémy a jak se s nimi vypořádat.

V průběhu akce zjistíš:

  • jaké budou tvé první dny na FITu a jak úspěšně projít (nejen) prvním semestrem,
  • jak vypadá Kampus Dejvice,
  • co to je Studentská unie ČVUT, jaké má kluby a jak se v nich lze realizovat,
  • jaké služby a výhody nabízí studentům sdružení CESNET,
  • jak lze získat praxi při studiu díky Spolupráci s průmyslem,
  • jak vlastně funguje počítač, algoritmy a to, že matematika není nuda,
  • jaké je studium na FITu díky panelové diskuzi se současnými studenty i absolventy.

O akci

Na akci je nutná registrace. Více informací najdeš také na webové stránce událostiči v události na Facebooku.

Typ akce
Seznamovací kurz
Organizátor
klub FIT++ Studentské unie ČVUT
Termín
27. září 2018, od 10:00
Místo
posluchárna T9:105, Nová budova ČVUT
Thákurova 9, Praha 6
Jazyk
čeština
Web akce
Hello FIT!

Hello FIT! 2018 - poster

Kontakt

Akci pořádá FIT++, zájmový klub Studentské unie ČVUT, za podpory Fakulty informačních technologií ČVUT. Naším cílem je sdružovat aktivní studenty na FIT za účelem společného působení ve prospěch celé fakulty.

Akce bude začínat v Nové budově ČVUT – Thákurova 9, Praha 6. Afterpárty bude probíhat na Kolejích Strahov v grill centru – Chaloupeckého, Praha 6.

Milan Kurka - profile

Milan Kurka

Člen organizátorského týmu Hello FIT!

Člen klubu FIT++, student bakalářského programu na FIT

Osoba zodpovědná za obsah této stránky
Milan Kurka, milan.kurka@fit.cvut.czČlen organizátorského týmu Hello FIT!

Zápis z 19. zasedání Akademického senátu FIT

$
0
0

Na devatenáctém zasedání Akademického senátu FIT proběhlo schválení rozpisu a rozpočtu FIT ČVUT pro rok 2018. Dále bylo schváleno složení komise pro volby do AS FIT, které proběhnou na podzim. V bodě Různé byl diskutován stav aplikace pro zobrazení rozvrhu studentům a vyučujícím FIT. Zasedání se konalo 14. 6. 2018 od 18:00 v zasedací místnosti T9:364.

Místo a čas konání
Čtvrtek 14. 6. 2018, zasedací místnost T9:364 FIT ČVUT, doba trvání 18:00–18:30
Přítomní členové AS FIT
David Buchtela, Magda Friedjungová, Tomáš Kalvoda, Marek Suchánek, Eliška Šestáková, Michal Šoch, Daniel Vašata, Jan Žďárek
Nepřítomní členové AS FIT
Lukáš Bařinka, Stanislav Jeřábek
Hosté
Marcel Jiřina, Vít Šmerha, Jan Železný
Předsednictvo senátu ve složení
Daniel Vašata – předseda
Michal Šoch – předsedající
Magda Friedjungová – tajemník
Zápis zapsala
Magda Friedjungová
Přílohy
Návrh rozpočtu FIT 2018
Program
  1. Schválení programu 19. zasedání
  2. Kontrola úkolů a schválení zápisu z 18. zasedání
  3. Elektronická hlasování
  4. Rozpis a rozpočet FIT ČVUT
  5. Volby do AS FIT
  6. Různé
  7. Termín a úkoly 20. zasedání AS FIT

1. Schválení programu 19. zasedání

Program byl schválen bez připomínek podle zaslaného návrhu.

Návrh
AS FIT schvaluje program 19. zasedání.
Hlasování
Pro
8,
Proti
0,
Zdrželi se
0
Výsledek
Program 19. zasedání byl schválen.

2. Kontrola úkolů a schválení zápisu z 18. zasedání

Z 18. zasedání AS FIT dne 17. 5. 2018 nevyplynuly pro AS FIT žádné úkoly ke kontrole.

Návrh
AS FIT schvaluje zápis z 18. zasedání.
Hlasování
Pro
8,
Proti
0,
Zdrželi se
0
Výsledek
Zápis z 18. zasedání byl schválen.

3. Elektronická hlasování

Mezi 18. a 19. zasedáním neproběhla žádná elektronická hlasování.

4. Rozpis a rozpočet FIT ČVUT

Děkan fakulty předložil ke schválení rozpis FIT ČVUT pro rok 2018. Krátce přítomné seznámil s vývojem financí jak na fakultě, tak na ČVUT. FIT pro rok 2018 zaznamenal nárůst finančních prostředků o cca 20 milionů korun. Z hlediska výdajů zůstává struktura rozpočtu téměř stejná, navíc přibyla finanční rezerva pro nově založenou Katedru informační bezpečnosti, byly vyhrazeny finance pro finanční podporu doktorandů a alokovány prostředky (s rezervou) pro revitalizaci webu. Navýšení prostředků je u ICT oddělení a u PR oddělení. Stouply také nájmy, takže bylo třeba i v této části navýšit finance. K návrhu se vyjádřil také přítomný tajemník fakulty Jan Železný. Mezi senátory neproběhla žádná diskuze.

Tajné hlasování. Do volební komise byli navrženi: Lukáš Bařinka, Eliška Šestáková a Daniel Vašata.

Návrh
AS FIT schvaluje rozpis FIT ČVUT pro rok 2018.
Hlasování
Pro
8,
Proti
0,
Zdrželi se
0
Výsledek
AS FIT schvaluje rozpis FIT ČVUT pro rok 2018.

 

Návrh
AS FIT schvaluje rozpočet FIT ČVUT pro rok 2018.
Hlasování
Pro
8,
Proti
0,
Zdrželi se
0
Výsledek
AS FIT schvaluje rozpočet FIT ČVUT pro rok 2018.

5. Volby do AS FIT

Na podzim 2018 skončí mandáty aktuálním členům AS FIT a bude tak nutné znovu vyhlásit volby. Z tohoto důvodu je nutné stanovit volební komisi. Všichni navržení s kandidaturou do volební komise souhlasili.

Zaměstnanci:
Jiří Hunka (Katedra softwarového inženýrství)
Zdeněk Muzikář (Katedra počítačových systémů)
Ivo Petr (Katedra aplikované matematiky)
Studenti:
Libor Kuchař
Petr Pulc

Tajné hlasování. Do volební komise byli navrženi: Tomáš Kalvoda, Eliška Šestáková a Daniel Vašata.

Návrh
AS FIT schvaluje volební komisi ve složení Tomáš Kalvoda, Eliška Šestáková a Daniel Vašata.
Hlasování
Pro
8,
Proti
0,
Zdrželi se
0
Výsledek
Volební komise pro hlasování ve složení Tomáš Kalvoda, Eliška Šestáková a Daniel Vašata byla schválena.

 

Návrh
AS FIT schvaluje následující složení volební komise pro volby do AS FIT: Jiří Hunka, Zdeněk Muzikář, Ivo Petr, Libor Kuchař, Petr Pulc.
Hlasování
Pro
8,
Proti
0,
Zdrželi se
0
Výsledek
AS FIT schvaluje následující složení volební komise pro volby do AS FIT: Jiří Hunka, Zdeněk Muzikář, Ivo Petr, Libor Kuchař, Petr Pulc.

6. Různé

V bodu Různé byl diskutován aktuální stav aplikace pro zobrazování rozvrhu studentům a vyučujícím, tzv. fittable

6.1 Fittable

Senátor Tomáš Kalvoda na popud několika studentů a vyučujících seznámil přítomné s aktuálním stavem aplikací pro zobrazování rozvrhu studentům a vyučujícím. Donedávna na FIT ČVUT fungovaly dvě aplikace pro zobrazení rozvrhu – timetable a fittable. Fittable představoval beta verzi aplikace, která měla v budoucnosti nahradit timetable.

Momentálně nastala situace, kdy aplikace timetable musela být zastavena z důvodu GDPR a byla plně nahrazena aplikací fittable. Nicméně oproti timetable, který byl statickým přehledem sudého a lichého výukového týdne pro celý semestr, fittable plní funkci kalendáře, což může být nešikovné při tvorbě rozvrhu (hledání volných oken apod.). Senátoři aktivně diskutovali budoucí vývoj aplikace a další možnosti.

7. Termín a úkoly 20. zasedání AS FIT

Termín 20. zasedání AS FIT bude zvolen dle potřeby prostřednictvím elektronického hlasování.

Osoba zodpovědná za obsah této stránky
Ing. Magda Friedjungová, magda.friedjungova@fit.cvut.czTajemnice Akademického senátu FIT

Seznamovák FIT 2018

$
0
0

Seznamovák FIT 2018

Další ročník Seznamováku FIT se koná ve dvou turnusech 1.–4. září nebo 4.–7. září v rekreačním středisku Máj u Plas. Seznamovací akci pro prváky bakalářského studia organizují studenti s podporou vedení fakulty. Noví studenti se seznámí se svými spolužáky a dozví se spoustu užitečných rad o studiu. Na akci je nutné se registrovat.

Téma

Seznamovák FIT je akce pro nové studenty bakalářského studijního programu, která jim pomáhá s přechodem ze střední školy na FIT. Noví studenti se seznámí se svými budoucími spolužáky a dozvědí se, jak to na škole chodí. Starší studenti jim představí předměty, které je čekají, a poradí jim, co vše musí před začátkem vyučování zařídit.

O akci

Na akci je nutné se registrovat. Registrace budou spuštěny 30. června ve 12:00. Seznamovák se koná ve dvou turnusech 1.–4. září nebo 4.–7. září a stojí 1 600 Kč. Více informací najdeš také na webové stránce události.

Typ akce
Seznamovací kurz
Organizátoři
Studenti FIT ČVUT
Termín
1.–4. září 2018
4.–7. září 2018
Místo
Rekreační středisko Máj
Peklo 393, Plasy
Jazyk
čeština
Web akce
Seznamovák FIT

Kontakt

Seznamovák FIT pořádají studenti Fakulty informačních technologií ČVUT s podporou vedení fakulty. Akce se koná v rekreačním středisku Máj – Peklo 393, Plasy. Kontaktovat organizátory je možné e-mailové adrese seznamovak@fit.cvut.cz.

Osoba zodpovědná za obsah této stránky
Bc. Veronika Dvořáková, veronika.dvorakova@fit.cvut.czPR referentka

Studentům středních škol předávali na FIT IT znalosti odborníci ze Stanfordské univerzity

$
0
0

Praha 20. 7. 2018První polovina letních prázdnin se na Fakultě informačních technologií ČVUT (FIT) nesla ve znamení unikátního kurzu programování pro studenty středních škol s názvem Introduction to Computer Science. Vybraných sto středoškoláků tak mělo jedinečnou příležitost naučit se základní programátorské dovednosti přímo od odborníků z USA. Jak řekl koordinátor projektu, doc. RNDr. Josef Kolář, CSc., proděkan pro vnější vztahy FIT ČVUT, kurz je výsledkem dvaceti let zkušeností desítek učitelů ze Stanford University a absolvovalo jej již více než deset tisíc studentů.

Na účastníky kurzu čekal velmi nabitý a bohatý program. Kromě každodenních společných přednášek, na které navazovala průběžná řešení zadaných programovacích úloh v počítačových laboratořích, probíhaly také diskuze v malých skupinách. Probíranými tématy byly programovací jazyk Karel a úvod do programování v jazyce Java. V druhé polovině kurzu se účastníci věnovali práci na závěrečném projektu, kde mohli uplatnit nabyté znalosti.

Kromě vzdělávání mysleli organizátoři i na volnočasové aktivity. Sobotní program tak probíhal pod taktovkou studentského klubu FIT++ ve spolupráci s klubem Silicon Hill. Studenti si mohli užít zábavu v Grilovacím centru na Strahově, prohlédli si strahovské koleje a vybrané projekty spadající pod klub Silicon Hill (serverovna, posilovna, hudebna, audiovizuální centrum). Příjemný den byl zakončen procházkou na Petříně, kde byli mnozí mimopražští studenti poprvé. Neděle byla věnována sportovním aktivitám pod vedením Ústavu tělesné výchovy a sportu ČVUT. Studenti tak měli možnost dokonale si oddychnout od programování a utkat se v turnajích ve volejbalu a ping-pongu.

„Jsem z kurzu absolutně nadšený. Netušil jsem, že mě programování bude tolik bavit a že naši vyučující z USA nám dokážou všechno tak dobře vysvětlit. Moc se mi líbí jejich přístup a určitě budu do budoucna uvažovat o studiu na Stanfordu, to by byl splněný sen,“říká Jakub Kořistka, jeden z účastníků kurzu. „Studenti jsou úžasní! Je vidět, že je programování velice baví. Překvapila nás také výborná úroveň jejich angličtiny. Už se těšíme na příští rok,“ dodává jeden z amerických vyučujících, Bryce Cronkite-Ratcliffe.

„Jsem velmi potěšen, že se historicky první ročník kurzu ICS na FIT tak povedl. Na studentech i vyučujících byla znát velká dávka spokojenosti s průběhem kurzu. Myslím, že jsme si všichni užili jak výuku, která probíhala velmi příjemnou a zábavnou formou, tak doprovodnou část programu. Účastníci kurzu programování zcela propadli – přesně takové na FITu potřebujeme. Doufám, že tímto ročníkem jsme založili důležitou tradici, která bude dalším z prostředků, jak mladé lidi seznamovat se světem IT,“ dodává na závěr doc. Kolář, proděkan FIT.

Celý kurz probíhal v anglickém jazyce. Výuku zajišťovali lektoři a studenti Stanfordské univerzity, kterým pomáhali vybraní studenti FIT. Generálními partnery akce byly společnosti Deloitte a Huawei, zlatým partnerem společnost Accenture, dalšími partnery společnosti Glencore Agriculture Czech, eMan, ICZ, ComAp, JetBrains, NN IT Hub, Home Credit, Oracle, Eaton a Vodafone.

Kompletní informace o kurzu naleznete na fit.cvut.cz/ICS.

Kontakt

Tiskovou zprávu vydala Fakulta informačních technologií Českého vysokého učení technického v Praze. Kontaktní osobou je Mgr. Zuzana Karnoubová z PR oddělení.

Osoba zodpovědná za obsah této stránky
Bc. Veronika Dvořáková, veronika.dvorakova@fit.cvut.czPR referentka

The Prague Stringology Conference 2018

$
0
0

Ve dnech 27.–28. srpna se na Fakultě informačních technologií ČVUT uskuteční The Prague Stringology Conference 2018. Program konference se skládá z jedenácti přednášek zahraničních odborníků z oblasti stringologie. Mezi nimi bude i zvaná přednáška Esko Ukkonena z Helsinské univerzity. Přednášet budou také členové výzkumné skupiny The Prague Stringology Club, která celou konferenci organizuje. Konference je placená.

Téma

Mezinárodní konference The Prague Stringology Conference se zabývá stringologií a dalšími příbuznými tématy. Hlavními tématy konference jsou:

  • Algoritmy a datové struktury pro porovnávání vzorů v řetězcích, obrázcích a stromech
  • Kódování a komprese dat
  • Bioinformatika
  • Získávání informací
  • Algoritmy pro zpracování řetězců v databázích
  • Zpracování přirozeného jazyka

Program

V rámci programu konference se uskuteční celkem jedenáct přednášek. Zvanou přednášku „Discovery of regulatory motifs in DNA“ přednese Esko Ukkonen, profesor na Helsinské univerzitě. Můžete se také zúčastnit přednášky od členů výzkumné skupiny The Prague Stringology Club. Ing. Eliška Šestáková, doc. Jan Janoušek a prof. Bořivoj Melichar budou mluvit o „Constrained Approximate Subtree Matching by Finite Automata“.

O akci

Pro účast na konferenci je nutné zaplatit poplatek za konferencizaregistrovat se. Všechny potřebné informace jsou dostupné na webových stránkách konference.

Typ akce
Konference
Organizátor
The Prague Stringology Club – výzkumná skupina Katedry teoretické informatiky
Termín
27.–28. srpna 2018
Místo
Zasedací místnost TH:A-1455, Budova A
Thákurova 7, Praha 6
Jazyk
Angličtina
Web akce
The Prague Stringology Conference 2018

Kontakt

Konference se bude konat v Kampusu Dejvice v prostorách Budovy A – Thákurova 7, Praha 6. Konferenci organizuje výzkumná skupina The Prague Stringology Club. Spolupředsedy organizačního výboru jsou prof. Jan Holub a Ing. Miroslav Balík, Ph.D. Prof. Jan Holub je navíc i spolupředsedou programové komise.

Jan Holub - profile

prof. Ing. Jan Holub, Ph.D.

Spolupředseda programové komise a organizačního výboru PSC 2018

Profesor na Katedře teoretické informatiky

Miroslav Balík - profile

Ing. Miroslav Balík, Ph.D.

Spolupředseda organizačního výboru PSC 2018

Proděkan pro studijní a pedagogickou činnost

Osoba zodpovědná za obsah této stránky
prof. Ing. Jan Holub, PhD., jan.holub@fit.cvut.czSpolupředseda programové komise a organizačního výboru PSC

Summer StringMasters Prague 2018

$
0
0

Ve dnech 29. až 31. srpna se na Fakultě informačních technologií ČVUT uskuteční 35. mezinárodní vědecké setkání Summer StringMasters Prague 2018. Tématem jsou různé stringologické disciplíny. Účast je bezplatná, avšak je nutné se registrovat. Letos proběhla již dvě setkání na univerzitách v Singapuru a Lisabonu.

Téma

Mezinárodní workshop StringMasters se zabývá různými tématy stringologie a jeho cílem je spojit výzkumníky různých úrovní (doktorandy, seniorní vědce a také absolventy) z celého světa. Tématem setkání jsou různé stringologické disciplíny jako indexování, komprese dat nebo bioinformatika.

Program

Workshop nemá pevně daný program, jde o neformální setkání. Účastníci tvoří spontánně pracovní skupiny, kde se zabývají různými problémy. Očekává se, že účastníci přijdou se zajímavými otázkami a problémy k řešení. Setkání mají obvykle 20–30 účastníků. Na letošní ročník zatím potvrdil účast také prof. Jan HolubIng. Jan Trávníček z naší fakulty.

O akci

Účast na StringMasters Prague je bezplatná, avšak je požadována registrace formou e-mailu na jan.holub@fit.cvut.cz, kde účastník uvede své jméno a příslušnost k instituci. Všechny potřebné informace jsou dostupné na webových stránkách akce.

Typ akce
Konference
Organizátor
The Prague Stringology Club – výzkumná skupina Katedry teoretické informatiky
Termín
29.–31. srpna 2018
Místo
Budova A
Thákurova 7, Praha 6
Jazyk
Angličtina
Web akce
Summer StringMaster Prague 2018

Kontakt

Workshop se bude konat v Kampusu Dejvice v prostorách Budovy A – Thákurova 7, Praha 6. Hlavními organizátory jsou prof. Jan Holub a Ing. Regina Šmídová, oba z Katedry teoretické informatiky. Prof. Jan Holub je navíc i člen vědecké komise workshopu.

Jan Holub - profile

prof. Ing. Jan Holub, Ph.D.

Hlavní organizátor StringMasters Prague 2018

Profesor na Katedře teoretické informatiky

Regina Šmídová - profile

Ing. Regina Šmídová

Organizátorka StringMasters Prague 2018

Sekretářka Katedry teoretické informatiky

Osoba zodpovědná za obsah této stránky
prof. Ing. Jan Holub, Ph.D., jan.holub@fit.cvut.czHlavní organizátor StringMasters Prague

Středoškolačky se budou učit programovat v rámci letní školy IT na ČVUT v Praze

$
0
0

Praha 20. 8. 2018V pondělí 20. srpna 2018 začíná Letní škola IT pro 35 studentek středních škol z celé České republiky, kterou pořádá nezisková organizace Czechitas společně s ČVUT v Praze. Cílem letní školy je přilákat ke studiu informačních technologií co nejvíce dívek.

Během celého týdne se budou studentky učit vytvářet webové stránky pomocí HTML a CSS, pracovat s vektorovými křivkami i v grafických programech a programovat základní funkce pro web. V praxi si pak vyzkouší celou řadu technologií, budou si hrát s ozoboty, LEGO roboty a Arduinem. V rámci letní školy je také čeká exkurze do velkých i malých IT firem a přednášky úspěšných žen, vývojářek.

„Letní školy pořádáme pravidelně s informatickými fakultami v Praze a Brně. Jejich cílem, stejně jako cílem Czechitas, je přilákat k IT více žen a dívek. Dnes studuje na informatických fakultách pouze 15 % žen a my bychom chtěli dohnat západní ale i východní země, kde je tento podíl dokonce třetinový. Důležité je ale ukázat holkám ze středních škol, že IT je kreativní, zábavný a perspektivní obor, který si mohou vybrat dále ke studiu i ony,“říká ředitelka a zakladatelka Czechitas Dita Přikrylová.

Letní škola IT je koncipována jako týdenní tábor s pevným programem od 8.00 do 20.00 hodin. Hlavní program se odehrává na půdě Fakulty informačních technologií ČVUT v Praze. Jeden den dívky stráví také na Fakultě elektrotechnické ČVUT. Večerní program je určen pro exkurze ve firmách a pro přednášky. Primárně je škola určena dívkám, které se o technologie a informatiku zajímají, ale účast není podmíněna žádnými vstupními znalostmi. Dívkám stačí mít jen základní digitální dovednosti.

Většinu programu Letní IT školy stráví středoškolačky na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze, jejíž děkan doc. Marcel Jiřina osobně tento ročník zahájí: „Na naší fakultě se prostřednictvím různých kurzů snažíme středoškolákům obor IT přiblížit a ukázat jim, že škála uplatnění je v něm opravdu široká. Letní IT škola Czechitas je jedním z nich a my jsme proto rádi její součástí. Dlouhodobě zaznamenáváme rostoucí trend počtu dívek, aktuálně je to v průměru 15 % ze všech studentů, a přesně tyto akce k němu přispívají.“

Video z loňského ročníku Letní IT školy naleznete na youtu.be/pFDgRD_-kOk.

Pro případnou účast novinářů je vyčleněna středa 22. srpna 2018 v čase od 13.00 do 15.00, kdy bude probíhat program s legoroboty, na Fakultě elektrotechnické ČVUT (Technická 2, Praha 6, 1. patro, učebna 115).

Kontakt

Tiskovou zprávu vydal Rektorát Českého vysokého učení technického v Praze. Kontaktní osobou je Ing. Ilona Prausová z odboru PR a marketingu.

nobody - profile

Ing. Ilona Prausová

Zástupce vedoucí odboru PR a marketingu

Rektorát ČVUT

Osoba zodpovědná za obsah této stránky
Bc. Veronika Dvořáková, veronika.dvorakova@fit.cvut.czPR referentka

Katedra informační bezpečnosti

$
0
0

Katedra informační bezpečnosti se zaměřuje na kryptologii, síťovou a systémovou bezpečnost, návrh bezpečného hardware či numeriku. Katedra vyučuje praktické i teoretické základy ICT bezpečnosti potřebné při řešení bezpečnostních aspektů softwarového i hardwarového návrhu. Studenti se v rámci předmětů vyučovaných katedrou seznámí s kryptologickými principy nebo se způsoby detekce útoků v počı́tačových sı́tı́ch.

Výzkumná činnost

Výzkum se týká mnoha oblastí bezpečnosti z teoretické i praktické stránky. Katedra je zapojena do projektů v rámci Výzkumného centra informatiky (RCI). Pro výzkum má katedra k dispozici několik moderních laboratoří.

Kryptologie
Kryptoanalýza šifer, reverzní inženýrství, metody analýzy pomocí postranních kanálů
Kryptografie
Algoritmy pro kryptografii, steganografie, návrh algoritmů pro speciální kryptografický hardware, akcelerátory
Síťová a systémová bezpečnost
Detekce malware, metody reverzního inženýrství, forenzní analýza, etické hackování, výzkum metod pro detekci síťových útoků
Návrh bezpečného hardwaru
Fyzicky neklonovatelné funkce (PUF) a skutečně náhodné generátory (TRNG), výzkum injekce poruch a HW Trojských koňů, bezpečnost vs. spolehlivost
Numerika
Alternativní aritmetiky, numerické metody využívající speciální aritmetiky, numerická matematika

Tyto oblasti jsou předmětem výzkumné práce v několika projektech, skupinách či laboratořích. Katedra je v současnosti zapojena do projektů v rámci RCI v programu Embedded Security. Pod katedru spadají i následující výzkumné skupiny a laboratoře:

Pedagogická činnost

Katedra informační bezpečnosti zaštiťuje předměty týkající se jak softwarové, tak hardwarové bezpečnosti nebo také numeriky pro všechny druhy studijních programů. Pro doktorandy nabízí témata dizertačních prací a školitele. Všechny předměty vyučované katedrou najdete v Bílé knize.

Bakalářské studium

V rámci bakalářského studijního programu Informatika se katedra významně podílí na výuce oboru Bezpečnost a informační technologie. Katedra vyučuje praktické i teoretické základy ICT bezpečnosti potřebné při řešení bezpečnostních aspektů softwarového i hardwarového návrhu.

Kromě povinně oborových předmětů oboru BI-BIT garantuje katedra další předměty. Patří mezi ně například volitelný předmět Etické hackování (BI-EHA) nebo povinný předmět všech bakalářských studentů s názvem Bezpečnost (BI-BEZ).

Magisterské studium

V magisterském studijním programu Informatika garantuje katedra obor Počítačová bezpečnost. Výuka je zaměřena na zkoumánı́ a vývoj bezpečných informačnı́ch a komunikačnı́ch systémů. Studenti se seznámí s kryptologickými principy nebo se způsoby detekce útoků v počı́tačových sı́tı́ch.

Kromě povinných předmětů výše zmíněného oboru garantuje katedra i další povinně volitelné či volitelné předměty:

Doktorské studium

Jelikož se doktorský studijní program nečlení na obory, je možné oslovit školitele s nápadem na téma dizertační práce týkající se některé z výzkumných činností této katedry. Seznam všech vypsaných témat dizertačních prací je dostupný na samostatné stránce. Katedra také zajišťuje několik doktorských předmětů:

Kontakt

Katedra informační bezpečnosti sídlí v 11. patře Budovy A – Thákurova 7, Praha 6. Vedoucím katedry prof. Róbert Lórencz a sekretářkou Ivana Holíková. Seznam všech zaměstnanců katedry je dostupný buď na stránce Zaměstnanci, nebo v systému UserMap.

Róbert Lórencz - profile

prof. Ing. Róbert Lórencz, CSc.

Vedoucí Katedry informační bezpečnosti

Profesor na Katedře informační bezpečnosti

Ivana Holíková - profile

Ivana Holíková

Sekretářka Katedry informační bezpečnosti

Jiří Buček - profile

Ing. Jiří Buček, Ph.D.

Zástupce vedoucího Katedry informační bezpečnosti

Odborný asistent na Katedře informační bezpečnosti

Dana Čermáková - profile

RNDr. Dana Čermáková

Rozvrhářka Katedry informační bezpečnosti

Odborná asistentka na Katedře počítačových systémů

Osoba zodpovědná za obsah této stránky
prof. Ing. Róbert Lórencz, CSc., robert.lorencz@fit.cvut.czVedoucí Katedry informační bezpečnosti

LinuxDays 2018

$
0
0

LinuxDays 2018

LinuxDays – logo

První víkend v říjnu, 6.–7. října, se na Fakultě informačních technologií uskuteční již sedmý ročník konference LinuxDays. Program konference nabídne opět odborné přednášky, praktické workshopy a stánky zajímavých projektů. Pozvání na akci přijalo i několik zahraničních odborníků. Přednášet budou také lektoři z FIT Lukáš Bařinka, Jiří Buriánek a Ondřej Guth. Vstup je zdarma, ale je nutné se zaregistrovat.

Téma

Konference se tradičně zaměřuje na otevřené technologie, takže nemohou chybět linuxové technologie, správa serverů, kontejnery a další aktuální témata. Letos organizátoři přidali další přednáškový sál, takže jich bude celkem pět. Vše bude navíc nahráváno a streamováno ve vysoké kvalitě díky Audiovizuálnímu centru Silicon Hill.

Program

Hlavní náplní budou jako obvykle odborné přednášky, kterých je připraveno sedm desítek. Na programu jsou letos odbornější workshopy, na své si ale přijdou také začátečníci. Důležitou součástí každého ročníku LinuxDays jsou stánky se zástupci českých i zahraničních projektů.

Letos se povedlo přilákat několik zahraničních přednášejících, kteří jsou předními odborníky ve svém oboru. Pozvání na konferenci přijali Vojtěch Pavlík, vývojář linuxového jádra, a norský bezpečnostní odborník Per Thorsheim.

Na komunitních stáncích je možné si popovídat přímo se členy jednotlivých komunit nebo s vývojáři populárních aplikací. Přímo na místě bude také příležitost složit zkoušku a získat tak mezinárodně uznávanou certifikaci LPI.

Součástí programu konference jsou také přednášky zaměstnanců FIT:

Lukáš Bařinka
(g)awk in a nutshell
Jiří Buriánek
nVidia GPU včera, dnes a zítra
Ondřej Guth
Jak GNU grep funguje uvnitř

O akci

Konference je vhodná pro open-source nadšence, nabízí přednášky pro začátečníky i profesionály. Akce je zdarma, ale je nutné se zaregistrovat. Všechny potřebné informace jsou dostupné na webových stránkách konference.

Typ akce
Konference
Organizátoři
Petr Hodač, FIT ČVUT a SUSE
Ondřej Caletka, CESNET, z. s. p. o.
Petr Krčmář, Root.cz
Miroslav Hrončok, FIT ČVUT a Red Hat
Tomáš Chvátal, SUSE
Jakub Jančička, FIT ČVUT
Termín
6.–7. října 2018
Místo
Nová budova ČVUT
Thákurova 9, Praha 6
Jazyk
Čeština
Angličtina
Záznam
Bude pořízen
Web akce
LinuxDays 2018
Tisková zpráva
Sedmý ročník konference LinuxDays nabídne
zajímavé zahraniční hosty a pro velký zájem
i větší prostory
LinuxDays - přednáška
Zaplněná posluchárna na minulém ročníku

Kontakt

Akci pořádá Petr Hodač za podpory Fakulty informačních technologií ČVUT a Fondu studentských projektů ČVUT. Dále se na akci podílí zpravodajský server Root.cz nebo zástupci linuxových distribucí Fedora, GentooopenSUSE. Konference se bude konat v Kampusu Dejvice v prostorách Nové budovy ČVUT – Thákurova 9, Praha 6.

Petr Hodač - profile

Bc. Petr Hodač

Hlavní organizátor LinuxDays

Systémový administrátor na Oddělení ICT

Osoba zodpovědná za obsah této stránky
Bc. Petr Hodač, petr.hodac@fit.cvut.czHlavní organizátor LinuxDays

Zápis z 20. zasedání Akademického senátu FIT

$
0
0

Na dvacátém zasedání Akademického senátu FIT bylo projednáno odvolání proděkana pro rozvoj Ing. Ondřeje Gutha, Ph.D., a jmenování nové proděkanky Ing. Petry Pavlíčkové, Ph.D. Zasedání se konalo 18. 9. 2018 od 15:00 v zasedací místnosti T9:364.

Místo a čas konání
Úterý 18. 9. 2018, zasedací místnost T9:364 FIT ČVUT, doba trvání 15:00–15:45
Přítomní členové AS FIT
David Buchtela, Magda Friedjungová, Stanislav Jeřábek, Tomáš Kalvoda, Eliška Šestáková, Michal Šoch, Daniel Vašata
Nepřítomní členové AS FIT
Lukáš Bařinka, Marek Suchánek, Jan Žďárek
Hosté
Ondřej Guth, Petr Hodač, Marcel Jiřina, Petra Pavlíčková
Předsednictvo senátu ve složení
Daniel Vašata – předseda
Michal Šoch – předsedající
Magda Friedjungová – tajemník
Zápis zapsala
Magda Friedjungová
Přílohy
Součástí zasedání nebyly žádné přílohy.
Program
  1. Schválení programu 20. zasedání
  2. Kontrola úkolů a schválení zápisu z 19. zasedání
  3. Elektronická hlasování
  4. Odvolání proděkana pro rozvoj
  5. Jmenování proděkana pro rozvoj
  6. Různé
  7. Termín a úkoly 21. zasedání AS FIT

1. Schválení programu 20. zasedání

Program byl schválen bez připomínek podle zaslaného návrhu.

Návrh
AS FIT schvaluje program 20. zasedání.
Hlasování
Pro
7,
Proti
0,
Zdrželi se
0
Výsledek
Program 20. zasedání byl schválen.

2. Kontrola úkolů a schválení zápisu z 19. zasedání

Z 19. zasedání AS FIT dne 14. 6. 2018 nevyplynuly pro AS FIT žádné úkoly ke kontrole.

Návrh
AS FIT schvaluje zápis z 19. zasedání.
Hlasování
Pro
7,
Proti
0,
Zdrželi se
0
Výsledek
Zápis z 19. zasedání byl schválen.

3. Elektronická hlasování

Prostřednictvím elektronického hlasování proběhlo schválení termínu 20. zasedání AS FIT. Z navržených termínů bylo zvoleno úterý 18. 9. 2018 v 15:00.

Návrh
20. zasedání AS FIT proběhne 18. 9. 2018 od 15:00.
Hlasování
Pro
7,
Proti
3,
Zdrželi se
0
  • Pro: David Buchtela, Magda Friedjungová, Stanislav Jeřábek, Tomáš Kalvoda, Eliška Šestáková, Michal Šoch, Daniel Vašata
  • Proti: Lukáš Bařinka, Marek Suchánek, Jan Žďárek
Výsledek
Jako termín 20. zasedání AS FIT bylo zvoleno úterý 18. 9. 2018 od 15:00.

4. Odvolání proděkana pro rozvoj

Děkan přítomné seznámil se situací, kdy proděkan pro rozvoj požádal o uvolnění ze své funkce. Proděkan Ondřej Guth stručně objasnil své důvody k rezignaci a doporučil ke jmenování Petru Pavlíčkovou, která je pro danou pozici vhodná.

Tajné hlasování. Do volební komise byli navrženi: Stanislav Jeřábek, Tomáš Kalvoda a Eliška Šestáková.

Návrh
AS FIT schvaluje volební komisi ve složení Stanislav Jeřábek, Tomáš Kalvoda a Eliška Šestáková.
Hlasování
Pro
6,
Proti
0,
Zdrželi se
1
Výsledek
Volební komise ve složení Stanislav Jeřábek, Tomáš Kalvoda a Eliška Šestáková byla schválena.

Usnesení 20/1

AS FIT souhlasně projednal odvolání proděkana pro rozvoj Ing. Ondřeje Gutha, Ph.D.

Návrh
AS FIT schvaluje návrh usnesení 20/1.
Hlasování
Pro
7,
Proti
0,
Zdrželi se
0
Výsledek
Usnesení 20/1 bylo na základě výsledků hlasování schváleno.

5. Jmenování proděkana pro rozvoj

Děkan představil kandidátku na proděkana pro rozvoj Petru Pavlíčkovou, která je ochotna danou funkci zastávat a již s oddělením pro rozvoj spolupracuje. Petra Pavlíčková pracuje na fakultě zhruba 3 roky, převážně na Katedře softwarového inženýrství a na různých projektech napříč fakultou. Má zkušenosti nejen z akademického prostředí, ale i z komerčního.

Grémium se k jejímu jmenování vyjádřilo kladně. Mezi senátory proběhla krátká diskuze ohledně očekávání Petry Pavlíčkové od pozice proděkana. Host Petr Hodač položil několik dotazů ohledně podpory a vývoje open-source softwaru, k čemuž se Petra Pavlíčková vyjádřila kladně.

Tajné hlasování. Do volební komise byli navrženi: Stanislav Jeřábek, Tomáš Kalvoda a Eliška Šestáková.

Návrh
AS FIT schvaluje volební komisi ve složení Stanislav Jeřábek, Tomáš Kalvoda a Eliška Šestáková.
Hlasování
Pro
7,
Proti
0,
Zdrželi se
0
Výsledek
Volební komise pro hlasování ve složení Stanislav Jeřábek, Tomáš Kalvoda a Eliška Šestáková byla schválena.

Usnesení 20/2

AS FIT souhlasně projednal jmenování proděkanky pro rozvoj Ing. Petry Pavlíčkové, Ph.D.

Návrh
AS FIT schvaluje návrh usnesení 20/2.
Hlasování
Pro
6,
Proti
0,
Zdrželi se
1
Výsledek
Usnesení 20/2 bylo na základě výsledků hlasování schváleno.

6. Různé

V bodě Různé nebyly projednány žádné záležitosti.

7. Termín a úkoly 21. zasedání AS FIT

Termín 21. zasedání AS FIT bude zvolen dle potřeby prostřednictvím elektronického hlasování.

Osoba zodpovědná za obsah této stránky
Ing. Magda Friedjungová, magda.friedjungova@fit.cvut.czTajemnice Akademického senátu FIT

Předpisy týkající se doktorského studijního programu

$
0
0

Všechny předpisy týkající se doktorského studia jsou umístěny na této stránce. Týkají se především přijímacího řízení, samotného studia a finanční podpory doktorandů. Dále jsou zde k dispozici předpisy související s výzkumnou činností a Studentskou grantovou soutěží ČVUT. Nejdůležitějším předpisem je Řád doktorského studia, jehož přílohami jsou jednotlivé formulářešablony. Další předpisy FITpředpisy ČVUT jsou k dispozici na samostatných stránkách.

Přijímací řízení

Přijímací řízení do doktorského studijního programu se řídí podmínkami přijetí a platnou směrnicí pro dané období. Absolventi zahraničních škol musí zažádat o nostrifikaci svého vysokoškolského vzdělání.

Studium

Studium v doktorském studijním programu se řídí především Studijním a zkušebním řádem ČVUTŘádem doktorského studia FIT. Rozsah povinností studijního bloku a míra jejich plnění se hodnotí pomocí kreditů. Postup výpočtu tohoto hodnocení je uveden v jednom z dokumentů.

Stipendium a finanční podpora

Udělování stipendií se řídí především Stipendijním řádem ČVUT. Nenárokovou část doktorského stipendia přiznává děkan dle vydaného rozhodnutí. Doktorand může zažádat také o další finanční podporu.

Výzkumná činnost

Výzkum na FIT se řídí určitými metodickými pokyny. Upravuje se postup vydávání a evidence výzkumných, souhrnných a technických zpráv. Dále se také popisuje, jak realizovat smluvní výzkum a jak evidovat jeho výsledky.

Studentská grantová soutěž ČVUT

Účelová podpora na specifický vysokoškolský výzkum je realizována formou Studentské grantové soutěže ČVUT. Výzkumné týmy složené především z doktorandů tak mohou získat finance na svůj výzkumný projekt. Podrobné informace stanovuje metodický pokyn pro daný rok.

Archiv

V archivu jsou umístěny předpisy, které již nejsou platné. Jejich aktuální platné znění je možné najít v některé z předešlých sekcí.

Osoba zodpovědná za obsah této stránky
Mgr. Lenka Fryčová, lenka.frycova@fit.cvut.czReferentka pro doktorské studium

Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze otevírá jako první Katedru informační bezpečnosti

$
0
0

Praha 2. 10. 2018Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze otevírá jako první v České republice špičkové pracoviště pro studium informační bezpečnosti, které povede jeden z nejlepších odborníků na IT bezpečnost. Fakulta tak reaguje na potřeby moderní společnosti a nedostatek těchto odborníků v praxi.

V současné době je informační bezpečnost skloňována ve všech směrech, týká se jak jednotlivců, tak i celých firem. Hrozba zneužití citlivých informací uložených v počítačích, které jsou připojeny k internetu, se stále více zvyšuje. Proto je čím dál více potřeba řešit informační bezpečnost. Problém vzniká v nedostatku IT odborníků, kteří se na kybernetickou bezpečnost specializují.

Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze proto jako první fakulta v České republice založila specializované pracoviště pro studium bezpečnosti IT technologií – Katedru informační bezpečnosti. Vznik katedry je výsledkem několikaletého úsilí v realizaci výzkumu a výuky v oblasti IT bezpečnosti. Cílem nové katedry je nabízet rychlejší a dynamický rozvoj aktuálně žádaných bezpečnostních studijních programů a zaměření. Katedru povede prof. Ing. Róbert Lórencz, CSc., který je jedním z nejlepších odborníků na IT bezpečnost a zároveň je soudním znalcem v oblasti počítačové bezpečnosti.

Katedra informační bezpečnosti se bude specializovat na síťovou a systémovou bezpečnost, kryptologii, hardwarovou a softwarovou bezpečnost, a to jak v bakalářském, magisterském, ale i doktorském studiu. „Výsledkem v pedagogické oblasti bude především absolvent, který bude odborníkem v oboru informační bezpečnosti a bude splňovat náročné požadavky praxe. Ve vědecko-výzkumné oblasti budeme rozvíjet nové oblasti výzkumu, které nabývají v současnosti na důležitosti, jako jsou například detekce hardwarových trojských koňů, bezpečné generování kryptografických klíčů nebo sofistikované analýzy založené na postranních kanálech,“říká vedoucí katedry prof. Ing. Róbert Lórencz, CSc.

V současné době nabízí nová katedra čtyři profesionální laboratoře – Hardwarovou laboratoř, Laboratoř RFID, Laboratoř forenzní analýzy, Laboratoř etického hackování. V blízké době se plánuje ve spolupráci s Fakultou jadernou a fyzikálně inženýrskou ČVUT v Praze vybudovat Laboratoř kybernetické bezpečnosti jaderných zařízení.

V rámci zahraniční spolupráce katedra již navázala i oficiální spolupráci s německou Bochumskou univerzitou a francouzskou univerzitou Jean Monnet v Saint-Étienne. Fakulta tím otevírá nové studijní a vědecko-výzkumné možnosti pro své studenty i pracovníky. „Naším cílem je vybudovat na fakultě jedinečný národní uzel pro kybernetickou bezpečnost,“říká děkan fakulty doc. RNDr. Ing. Marcel Jiřina, Ph.D.

Kontakt

Tiskovou zprávu vydala Fakulta informačních technologií Českého vysokého učení technického v Praze. Kontaktní osobou je Ing. Petra Svobodová Hejlová z PR oddělení.

Osoba zodpovědná za obsah této stránky
Bc. Veronika Dvořáková, veronika.dvorakova@fit.cvut.czPR referentka

10 věcí, které bych si přál vědět předtím, než jsem začal kariéru v oblasti data-science

$
0
0

Přijďte si 9. 10. od 18:00 poslechnout přednášku na téma 10 věcí, které bych si přál vědět předtím, než jsem začal kariéru v oblasti data-science. Marcel Krčah, odborník na problematiku Big Data, vás provede svou dosavadní pestrou kariérou a nabídne vám užitečné rady a tipy k budoucí kariéře v oblasti data-science. Přednáška se bude konat v místnosti T9:111 a bude v angličtině.

Téma

Marcel vám během své přednášky předá několik kariérních tipů z těžce nabytých zkušeností v oblasti IT a Big-Data. Vychází hlavně ze svých neúspěchů, které by spíše označil jako „válečné šrámy“. Přednášku nepovede jako odbornou. Místo toho se zaměří na užitečné zkušenosti, které ovšem nezískal na univerzitě, ale až prostřednictvím „školy života“.

O akci

Akce je zdarma a bez registrace. Přednáška je určena i pro posluchače bez předchozí znalosti probíraného tématu.

Typ akce
Přednáška
Přednášející
Marcel Krčah – Air France KLM
Termín
9. října 2018, 18:00–19:30
Místo
Posluchárna T9:111, Nová budova ČVUT
Thákurova 9, Praha 6
Jazyk
Angličtina
Záznam
Bude pořízen

O přednášejícím

Marcel Krčah – profileMarcel Krčah vede tým zabývající se problematikou Big Data, je seniorním softwarovým inženýrem v oblasti polygotního programování a školitel. Jelikož se zabývá vším okolo dat, je jeho kariéra plná jak experimentů, tak i nezdarů. Platí to pro jeho působení v oblasti řízení vědeckého výzkumu, manažerského poradenství, zakládání SaaS start-upu nebo vytváření softwaru.

Marcel v současné době pomáhá firmám rozjet Big Data projekty a realizovat „proof-of-concepts“ v oblasti data-science. Aktuálně pracuje pro společnost Air France KLM, kde pomáhá týmu více než 30 datových vědců tak, aby bylo rychleji dosaženo uvedení produktů na trh, a to současně s jejich vyšší kvalitou. Tato netradiční kombinace zkušeností dala Marcelovi na výsledek zaměřenou obchodní perspektivu, která pomáhá klientům zvýšit jejich hodnotu na trhu.

Související obsah

Lidé
Přednášející: Marcel Krčah
Místa
T9:111
Osoba zodpovědná za obsah této stránky
Bc. Veronika Dvořáková, veronika.dvorakova@fit.cvut.czPR referentka

Informatické večery FIT v zimním semestru 2018/2019

$
0
0

Přednášky v zimním semestru 2018/2019 se konají nepravidelně v pondělí od 18:00 do cca 19:30 v prostorách Nové budovy ČVUT v posluchárně T9:107. Vstup je zdarma a bez předchozí registrace. Novinky o přednáškách můžete sledovat i na sociálních sítích pod hashtagem #ITvecer.

15. 10. 2018 – Víťa Šmíd: Od programátora na volné noze k CTO start-upu
Víťa Šmíd se s vámi podělí o zkušenosti ze své kariéry programátora. Nabídne vám svůj pohled na problematiku budování start-upu a provede vás zákulisím obchodování na burze.
Osoba zodpovědná za obsah této stránky
Bc. Veronika Dvořáková, veronika.dvorakova@fit.cvut.czPR referentka

Od programátora na volné noze k CTO start-upu

$
0
0

Od programátora na volné noze k CTO start-upu

Přijďte si 15. října poslechnout přednášku na téma Od programátora na volné noze k CTO start-upu. Víťa Šmíd se s vámi podělí o zkušenosti ze své kariéry programátora. Nabídne vám svůj pohled na problematiku budování start-upu a provede vás zákulisím obchodování na burze. Přednáška se koná v rámci cyklu Informatické večery FIT od 18:00 v posluchárně T9:107.

Téma

Víťa Šmíd se s vámi podělí o dobré i špatné zkušenosti se dvěma různými životy programátora. Ten první je o létání třicetkrát ročně, o sólové práci pro vzdálené klienty a občasném opravování serverů z mobilu v rybářské vesnici na kraji Hong Kongu. Ten druhý je o budování start-upu, obchodování na burze a těžkém rozhodování o lidech i technologiích. Dozvíte se, proč se vyplatí vyhýbat se komfortu, co z dobrého programátora dělá dobrého freelancera a také jak se píše kód obchodující s velkými penězi.

O akci

Vstup je zdarma a bez registrace. Přednáška je určena i pro posluchače bez předchozí znalosti probíraného tématu.

Typ akce
Přednáška
Přednášející
Víťa Šmíd – dreamBIG
Termín
15. října 2018, 18:00–19:30
Místo
Posluchárna T9:107, Nová budova ČVUT
Thákurova 9, Praha 6
Jazyk
Čeština
Záznam
Bude pořízen

O přednášejícím

Víťa Šmíd – profileVíťa Šmíd vystudoval matematiku na Matematicko-fyzikální fakultě UK, ale vždy se živil jako programátor. Po letech freelancování v různých koutech světa se vrátil do Prahy a spoluzaložil technologickou firmu Quantlane, která obchoduje na finančních trzích za pomoci Pythonu, matematiky a zkušeností pokerových profesionálů. Kromě toho rád ochutnává whisky a jezdí na motorce (ne v tomto pořadí).

Související obsah

Témata
Cyklus přednášek: Informatické večery FIT
Předchozí přednáška: Kdysi dávno v předaleké Apakrychli
Lidé
Přednášející: Víťa Šmíd
Záznam akce: Audiovizuální centrum studentů ČVUT
Místa
T9:107
Osoba zodpovědná za obsah této stránky
Bc. Veronika Dvořáková, veronika.dvorakova@fit.cvut.czPR referentka

Volby do Akademického senátu FIT na funkční období 2018–2021

$
0
0

Volební komise vyhlašuje řádné volby do Akademického senátu FIT ve volebních obvodech studentů a zaměstnanců. Pokud chcete významným způsobem ovlivnit dění na fakultě, kandidujte a staňte se členem nejvyššího samosprávného zastupitelského orgánu akademické obce. Možnost podat kandidátku máte do 15. 10. do 12:00. Podrobný průběh voleb stanovuje Volební řád.

Způsob kandidatury

Kandidovat do Akademického senátu FIT může kterýkoliv člen akademické obce. Kandidát musí do 15. 10. 2018 12:00 volební komisi doručit návrh, který má formu jediného listu A5 na šířku a který splňuje všechny náležitosti. Návrhy budou poté zveřejněny na nástěnkách v prostorách fakulty, na webových stránkách a ve volební aplikaci.

Navržení kandidáta
Kandidáta může navrhnout kterýkoliv člen akademické obce. K zařazení na kandidátku je ale nezbytný souhlas navrženého kandidáta. Je možné (a obvyklé), aby kandidát navrhnul sám sebe.
Forma návrhu
Kandidáti předkládají písemnou formou volební komisi tzv. návrh. Kandidát předkládá elektronickou verzi k vyvěšení na web a tentýž dokument vytištěný a podepsaný. Formát návrhu je dán jako jediný list A5 na šířku a musí obsahovat následující náležitosti:
  • Jméno a příjmení kandidáta
  • Charakteristiku kandidáta (zejména u studentů studijní program, u zaměstnanců příslušnost ke katedře)
  • Fakultní e-mailovou adresu
  • Fotografii
  • Souhlas s kandidaturou
  • Podpis
Doručení návrhu
Návrh lze do stanoveného termínu, 15. 10. 2018 12:00, doručit volební komisi prostřednictvím Sekretariátu děkana, a to buď osobně (místnost T9:333, Nová Budova ČVUT, Thákurova 9) nebo do schránky „Sekretariát děkana“ v obálce označené „Kandidát AS FIT“. Elektronické verze návrhů posílejte Markétě Loučkové.

Průběh voleb

Volí se elektronicky ve volební aplikaci v termínu 17. 10. 2018 12:00 – 23. 10. 2018 12:00. Aplikace umožní voliči po přihlášení hlasovat pro libovolný počet kandidátů z příslušné části akademické obce. Zároveň je v aplikaci možné si prohlédnout jednotlivé kandidátky. Podrobný průběh voleb stanovuje Volební řád.

Členy z řad akademických pracovníků volí pouze zaměstnanecká část akademické obce a členy z řad studentů volí jen studentská část akademické obce. Studenti, kteří jsou zároveň zaměstnanci, si přímo v aplikaci vyberou, zda chtějí hlasovat ve volebním obvodu studentů, či zaměstnanců.

Kdy jsou volby platné
Volby do AS FIT jsou platné při celkové účasti nejméně 15 % voličů, což je vyhodnoceno zvlášť v obou volebních obvodech. Není-li tato podmínka v některém volebním obvodu splněna, koná se se stejnými kandidáty druhé kolo voleb v daném volebním obvodu.
Kdo je zvolen
Do AS FIT je zvolen počet akademických pracovníků podle čl. 1 odst. 6 s nejvyšším počtem hlasů, pokud získali alespoň 15 % hlasů akademických pracovníků, kteří se zúčastnili voleb. Do AS FIT je zvolen počet studentů podle čl. 1 odst. 6 s nejvyšším počtem hlasů, pokud získali alespoň 15 % hlasů studentů, kteří se zúčastnili voleb. V případě rovnosti hlasů u více kandidátů rozhoduje los. Náhradníky se stávají všichni ostatní kandidáti, kteří získali ve svém volebním obvodu alespoň 15 %.

Harmonogram voleb

Kandidátky lze podávat do 15. 10. 2018 12:00. Samotné volby proběhnou 17.– 23. 10. 2018. Výsledky voleb budou zveřejněny 25. 10. 2018. Do 10 dnů po vyhlášení výsledků voleb mohou voliči podat námitky volební komisi k výsledkům voleb. Po vypořádání námitek svolá předseda volební komise ustavující zasedání nově zvoleného Akademického senátu FIT.

14. 6. 2018
Volba volební komise na 19. zasedání Akademického senátu FIT
5. 10. 2018
Vyhlášení harmonogramu voleb a podmínek pro registraci návrhů
Zveřejnění materiálů k volbě na webu a na úřední desce FIT
15. 10. 2018 ve 12:00
Uzávěrka registrace kandidátů
16. 10. 2018
Zveřejnění přijatých kandidátek
17. 10. 2018 12:00 – 23. 10. 2018 12:00
Elektronické volby
25. 10. 2018
Vyhlášení výsledků voleb

Volební komise

Volební komise řídí a organizačně zabezpečuje volby, dohlíží na průběh voleb a zpracovává výsledky. Případné dotazy zasílejte na e-mailovou adresu volby@fit.cvut.cz. Komise byla schválena dne 14. 6. 2018 na 19. zasedání Akademického senátu FIT ve složení:

Osoba zodpovědná za obsah této stránky
Ing. Petr Pulc, petr.pulc@fit.cvut.czPředseda volební komise

Fiťácký informatický korespondenční seminář 2018/2019

$
0
0

Fiťácký informatický korespondenční seminář nabízí středoškolákům možnost zdokonalit se v algoritmických úlohách a změřit síly se svými vrstevníky. Dějištěm letošního ročníku je imaginarní postapokalyptický svět, v němž byl nastolen režim povolující pouze naivní algoritmy. Řešitelé spolu s hlavní hrdinkou Eleanor bojují proti tomuto zvrácenému režimu tím, že úlohy programují efektivně. Nejlepší řešitelé semináře mají možnost být přijati na FIT bez přijímacích zkoušek. Do 31. 1. 2019 probíhá první kolo soutěže.

Téma

Dějištěm letošního ročníku je imaginarní postapokalyptický svět, v němž byl nastolen režim povolující pouze naivní algoritmy. Řešitelé spolu s hlavní hrdinkou Eleanor bojují proti tomuto zvrácenému režimu tím, že úlohy programují efektivně. Těm nejúspěšnějším řešitelům nabízíme kromě nabytých znalostí a dovedností i přijetí na Fakultu informačních technologií ČVUT bez přijímací zkoušky.

Harmonogram

Letošní ročník se sestává ze tří kol a pro nejlepší řešitele je připraveno tradiční soustředění. To nabídne týden nabitý odbornými přednáškami nejen z informatiky. Dále budou na programu netradiční hry a celá akce bude zakončena programátorskou soutěží.

FIKS - soutěžící řešící úlohu
Soutěžící řešící úkoly na soustředění
První kolo
1. 10. 2018 – 31. 1. 2019
Druhé kolo
7. 1. 2019
Třetí kolo
2. 2. 2019
Jarní soustředění
Duben 2019

O akci

Korespondenční seminář je určen pro studenty středních škol a gymnázií 1.–4. ročníku. Účastníci řeší různé algoritmické úlohy a elektronicky je odevzdávají. Mohou tak změřit síly se svými vrstevníky a také si udělat představu, co čeká budoucí studenty FIT. Do semináře je možné se zapojit kdykoliv v jeho průběhu. Další informace a zadání úloh najdete na stránkách FIKS.

FIKS - logo
Typ akce
Soutěž
Organizátoři
RNDr. Tomáš Valla, Ph.D., Katedra teoretické informatiky
RNDr. Ondřej Suchý, Ph.D., Katedra teoretické informatiky
Studenti FIT
Jazyk
Čeština
Web akce
Fiťácký informatický korespondenční seminář

Kontakt

Seminář organizují studenti a vyučující z Katedry teoretické informatiky. Členy FIKS můžete kontaktovat na e-mailu kontakt@fiks.fit.cvut.cz nebo využít diskuzní fórum semináře.

Tomáš Valla - profile

RNDr. Tomáš Valla, Ph.D.

Organizátor FIKS

Odborný asistent na Katedře teoretické informatiky

Osoba zodpovědná za obsah této stránky
RNDr. Tomáš Valla, Ph.D., tomas.valla@fit.cvut.cz@fit.cvut.czOrganizátor FIKS

Představení Bezpečnostní informační služby a možností uplatnění v oblasti IT

$
0
0

Představení Bezpečnostní informační služby a možností uplatnění v oblasti IT

Přijďte 22. října na přednášku od expertů z Bezpečnostní informační služby, se kterými nemáte možnost se běžně setkat. Zástupci BIS představí nejprve činnost této organizace a poté nabídky práce či příležitosti uplatnění v oboru IT. Přednáška se uskuteční v rámci cyklu Informatické večery FIT od 18:00 v posluchárně T9:107.

Téma

Bezpečnostní informační služba je zpravodajská instituce České republiky, která působí uvnitř jejího území. Pro svou činnost využívá velké množství IT technologií v různém rozsahu. Obsahem přednášky bude představení nejprve činnosti BIS a dále možností uplatnění v oblasti IT.

O akci

Vstup je zdarma a bez registrace. Přednáška je určena i pro posluchače bez předchozí znalosti probíraného tématu.

Typ akce
Přednáška
Přednášející
Bezpečnostní informační služba
Termín
22. října 2018, 18:00–19:30
Místo
Posluchárna T9:107, Nová budova ČVUT
Thákurova 9, Praha 6
Jazyk
Čeština
Záznam
Nebude pořízen

O přednášejících

BIS – logoPřednášet budou zaměstnanci Bezpečnostní informační služby.

Související obsah

Témata
Cyklus přednášek: Informatické večery FIT
Předchozí přednáška: Od programátora na volné noze k CTO start-upu
Lidé
Přednášející: Bezpečnostní informační služba
Místa
T9:107
Osoba zodpovědná za obsah této stránky
Bc. Veronika Dvořáková, veronika.dvorakova@fit.cvut.czPR referentka
Viewing all 555 articles
Browse latest View live